(Özer Akdemir / Evrensel – 24 Nisan 2016)

Tüm izinlerini tamamlayan Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Şahinli köyü Dumanlıdağ’daki Nurol Holding altın işletmesi adeta gün sayıyor.

Tüm izinlerini tamamlayan Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Şahinli köyü  Dumanlıdağ’daki Nurol Holding altın işletmesi adeta gün sayıyor. ÇED izinlerini tamamlayan işletmeye son olarak da Çanakkale Valiliği gayrisıhhi müessese ruhsatı verdi.  Şahinli köyü yıllık 6 bin tonu bulan kiraz rekoltesiyle ünlü.  “Ölümden korkmayın. O geldiğinde siz olmayacaksınız” diyen Yunanlı Filozof Epikür de Lapsekili.

ÖNCE SULAR BOZULDU SONRA DOSTLUKLAR

Maden sahasına 600 metre uzakta bulunan Şahinli köylüleri, köyün madenle ilgili ikiye bölündüğünü söylediler. Su kaynakları üzerinde yapılan altın madeni sondajlarıyla birlikte önce sularının bozulduğunu belirten köylüler, köydeki dostlukların da maden sonrası bozulduğunu ifade etti. Madende işe başlayan köylüler derin bir sessizliğe gömülürken, şirket halkla ilişkiler sorumluluğuna köylülerden birisini getirmiş. Konuştuğumuz Şahinlili kadınlar ve erkekler adlarını kullanmamızı istemediler. Köylüler; “En yakınımızla, köylümüzle kötü olduk, kavgalar ettik, selamı sabahı kestik, madende çalışan madenciyle dost bizimle yabancı oldu” diyor.

SULARIMIZ MADENCİYE VERİLİYOR

Sondajlar nedeniyle bozulan içme suyunun  yerine madenci şirketin yeni su getirdiğini, ancak bu suyun yetersiz olduğunu kaydeden köylüler, “Zaman zaman sular simsiyah çamur gibi akıyor, biz içmiyoruz ama hayvanlarımıza içiriyoruz mecburen. Korkuyoruz hastalanmaktan, çocuklarımızın, hayvanlarımızın hastalanmasından” diyor adını vermek istemeyen bir köylü kadın.

Başka bir köylü madende işe başlayanlara suç bulmamak gerektiğini belirterek, “Hayvancılık yapıyor, şeftali, kayısı, erik, kiraz üretiyoruz. Umurbey Barajından su getirilmeyen üç köyden birisi de bizim köy. Köyümüze su getirilseydi, biz de sulu tarım yapsaydık köylümüz de madende çalışmak zorunda kalmazdı. Şimdi kimi kirazlarını, kökledi, kimi hayvanlarını sattı, madende işe başladı” diyor.  Başka bir köylü ise; “Bayramdere Barajının Lapseki, Çardak ve çevre köylerine içme suyu verileceğini söylüyor yetkililer, ancak altın işletmesine sunulacak o baraj.  Şahinli köyünün içme suyunun, ve yakınlardaki bir derenin suyunun sunulduğu gibi” diyor.

MADEN SONUMUZ OLUR!

Bölgede bulunan içme ve tarımsal sulama amaçlı Bayramdere Barajı madene 2 kilometre, sulama amaçlı kullanılan Umurbey Barajı 7 kilometre, Lapseki ilçesi de 7 kilometre uzakta bulunuyor. Lapseki yöresinde ülkenin en kaliteli şeftali ve kirazı üretiliyor, ihraç ediliyor. Lapseki kirazı ve Lapseki  şeftalisi için Lapseki Meyveciler Birliği patent alma başvurusunda bulunmuştu bir yıl önce, patent çalışmaları sürüyor.

Şahinliye komşu Subaşı Köyü Muhtarı Sami Okutucu altın madeninin Umurbey ve Bayramdere Barajlarının su toplama havzasında bulunduğunu belirterek, “Bize hiç sormadan bu madene başladılar. Şimdi burada siyanürle yıkandı mı, bizim meyvelerimiz, hepimiz zehirleneceğiz. Biz de zehirleneceğiz, bu maden sonumuz olur herhalde. Biz bu madeni istemiyoruz” dedi. Subaşı köyünde tarımla uğraşan Süleyman Seven ise, “ Biz meyvecilik yapıyoruz, meyveciliğin en büyük düşmanı siyanür, siyanür kullanılacağından bu madene karşıyız” diye konuştu.

EPİKÜR’ÜN KENTİ

Bugün kiraz, şeftali, elma bahçeleriyle ünlü Lampsakos/Lapseki’de antik çağda en ünlüsü Epikür olmak üzere bir çok filozof da yaşamıştı. “Ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde ise artık biz yokuz” sözüyle ünlü İlk Çağ Filozofu Epikür MÖ 310 yılında Lamsakos’a gelmiş, burada ‘Bahçe’ adında bir okul kurmuş ve derslerini açık havada vermiştir. Lampakos’un simgesi olan kanatlı at, Pegasus’tur.