(Cansu Yalçın / N’olmuş? – 10 Kasım 2015)

San Francisco sokaklarında bir grup “tarım gerillası” 2011 yılından beri illegal olarak ilginç bir eylem yürütüyorlar. “Guerrilla Grafters” (Aşılayıcı Gerillalar) adlı grup şehirdeki ağaçlara meyve veren ağaçlardan aldıkları dalları aşılıyorlar. Gayeleri çevrenin sürdürülebilirliğini arttırmak ve ağaçları orijinal amaçlarına geri döndürebilmek. Aşılayıcı Gerillalar şehirli insana taze, sağlıklı ve elbette parasız meyveler sunmak istiyorlar.

tarım gerillası-sanfrancisco2

Teknik olarak tarım gerillalarının yaptığı bu basit ve iyi niyetli hareket yasalara aykırı. Birçok şehirde planlamacılar dikilen ağaçların meyve vermediğinden emin olmaya çalışıyorlar. Çünkü toplanmadan dökülen meyvelerin birikerek türlü türlü haşaratı çekmesi söz konusu. Halbuki bu gerillalar meyveyi “böcek çeker” diye görmüyorlar. Sokaktan gelip geçen herkese bedava, taze, sağlıklı bir yiyecek sunmayı istiyorlar. Yani kısaca “herkes için meyve” diyorlar. Üstelik aşılama operasyonu da hayli basit. Grup bugüne kadar onlarca ağacı bu şekilde meyve verir hale getirmiş.

tarım gerillası-sanfrancisco7 tarım gerillası-sanfrancisco8

Grubun yaptığı işi daha ayrıntılı incelemek isterseniz buradan buyrunuz.

tarım gerillası-sanfrancisco3 tarım gerillası-sanfrancisco5 tarım gerillası-sanfrancisco4 tarım gerillası-sanfrancisco9 tarım gerillası-sanfrancisco