(Onur Deniz / Egede Son Söz – 25 Nisan 2016)

Fiba Holding ve Polat Madencilik A.Ş. tarafından Kınık’ta ortak olarak kurulan Polyak Eynez Madencilik, kapasite arttırdığı Kınık madenlerinin olduğu bölgeye 2 milyar TL’lik termik santral kuruyor.

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciada 11 şehit veren ilçelerden olan Kınık’ta Polyak Eynez firması termik santral kuruyor.

İstanbullu İşadamı Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan Fiba Holding ve Galatasaray eski Başkanı Adnan Polat’ın sahibi olduğu Polat Madencilik A.Ş. ortaklığı ile kurulan Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş, Kınık’ta kurdukları maden ocaklarından çıkan kömürleri enerjiye çevirmek için bölgeye termik santral yapımı için kollara sıvadı.

İSTANBUL’DAN KEŞİF
Firma, geçtiğimiz aylarda bölgede yılda 500 bin ton olan linyit çıkarımını yılda 4.5 milyon tona çıkarmıştı. Bölgede kurulması planlanan termik santral için Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik Şirketi’nin ortakları, geçtiğimiz günlerde Kınık’a inceleme ziyaretinde bulunmuştu. Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik Şirketi’nin ortakları Polat Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Polat ile Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, İstanbul’dan Sancak Air’a ait helikopterle Kınık’a gelmişti. Ortaklar, kömür çıkarılması için galerilerin kurulmaya başlandığı sahadaki incelemelerin ardından termik santral kurulacak alanı da incelemişti.

terewr213123

2 MİLYARLIK PROJE
Projede Kınık Enerji Santrali ve Atık Depolama alanı için Kalemköy Mahallesi, Arpadere Mahallesi, Elmadere Mahallesi, Değirmencieli Mahallesi yer olarak belirlendi. Toplam 2 milyar 434 milyon 570 bin TL’ye mal olacak projede termik santralin yanı sıra inşaat hafriyatının toplanacağı düzenli depolama sahası, hazır beton santrali, kömür stok sahası yapılacak.

HALKIN KANTARINA ÇIKACAK
Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik’in bölgeden çıkan tamamen Yerli kömüre dayalı üretim yapacağı  termik santralle yılda 7 milyar 403 milyon 500 bin kilowatt elektrik üretecek. Santral Kınık 1 ve Kınık 2 olmak üzere toplam iki üniteden oluşacak.

ÇED sürecine giren projede İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü halkın katılım toplantısı için tarihini belirledi. Proje 10 Mayıs tahininde bölge halkının kantarına çıkarılacak.