(Diken – 24 Nisan 2016)

Adana’da patates fiyatlarını protesto etmek isteyen çiftçilerle polis arasında arbede çıktı. Polis bir çiftçiyi yumrukladı, elindeki tüfekle havaya ateş açtı. Bir çiftçi, “AKP’ye oy verdim. Oyun karşılığı bu mu? Haram zıkkım olsun o verdiğim oy” diyerek isyan etti.

DHA’nın haberine göre çiftçiler, 10 çuval patatesi dökerek traktör ve araçlarla yolu ulaşıma kapadı.

36 yaşındaki Ertan Özkan, dönümünü 2 bin liraya mal ettiklerini, ancak patatesi 700 liraya satamadıklarından yakındı. Çiftçi, sözlerine şöyle devam etti: “Perişan olduk, senetlerimiz protesto edildi. Ak Parti hükümetinin dış politikasının zayıf olmasından dolayı dışarıya ihracatımız yok. İç piyasa da kaldırmıyor.”

‘Komşu ülkelerden kimseyle irtibatımızı bırakmadılar’

Patates ekiminde yaklaşık 1 milyon lira harcadığını söyleyen 38 yaşındaki Sefa Öztürk ise, “Herkese kafa tutuyorlar. Komşu ülkelerden kimseyle irtibatımızı bırakmadılar. Geçen sene 3 kuruş para kazandık, bu sene kat be kat fazlasını geri aldılar” diye konuştu.

15 dakika süren eylemin sona ermesinin ardından bir polis memuru, elinde makineli tüfek olduğu halde yolun temizlenmesini istedi. Ortam gerilip polis çiftçilerden birine yumruk atınca arbede çıktı.

Çiftçilerin tepki göstermesi üzerine polis memuru elindeki tüfekle havaya ateş açtı. Gerilimin yükselmesi üzerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi, çiftçiler gözaltına alındı.

Polisten yumruk yiyen çiftçi, “AKP’ye oy verdim. Oyun karşılığı bu mu? Haram zıkkım olsun o verdiğim oy” diyerek isyan etti.