(Cihan Uzunçarşılı Baysal / Açık Radyo, Kentin Tozu – 22 Nisan 2016)

3.Havalimanı Projesi ve Kamyon Şöförleri İş Cinayetleri

Kentin Tozu: 22 Nisan 2016 tarihli programı dinlemek için tıklayınız.

Kentin Tozu, doğa, çevre ve yaşam katili mega projelerin emekçi ihlalleri ve iş cinayetleri dosyasını açıyor. Başta 3. Köprü ve 3.Havalimanı olmak üzere mega projelerin şantiye sahalarındaki yaşam ve çalışma koşullarını öğrenmek olanaksız olduğundan; şantiyeler birer askeri bölgeymişçesine dışarıdan gelenlere kapalı tutulduklarından, şeffaflıktan uzak bu projelerin şantiyelerinde neler olduğu ile ilgili hemen hiç bir şey bilmiyoruz. Bu projeler, kamuoyuna sadece gösterilmek istenen makyajlı/ cilalı yüzleri ile sunulmakta ancak perde arkasında neler döndüğünden tamamen bihaberiz.

12417556_10154151354817340_2307837757039422946_n

Kentin Tozu, 22 Nisan tarihli bu programda, doğa, yaşam ve çevre katili olmanın yanısıra emekçilerin hak ihlaleri ve emekçi cinayetleri failleri de olan mega projelerin emekçi cinayetleri dosyasını açıyor. Umarız, konuşturulmayanlar, göz ardı edilenler, hakları çiğnenenler Kentin Tozu’nda ses olurlar. Davetimiz onlaradır.

Konuklarımız Kuzey Ormanları Savunması aktvisiti Selen Öztürk Arıkan ve Emekçi Ticari Araç Şöförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Teoman Tufan Erdem.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen ay 3. Boğaz Köprüsü’nde son tabliyenin yerleştirilmesi töreninde, yüklenici firma yönetim kurulu başkanı İbrahim Çeçen’den işçiler için “3’er bin lira ikramiye ve evlenmek isteyenlere düğün” sözü almıştı. Ancak, bu sözlerin tutulmadığını belirten 150 çalışan direnişe geçti. İşlerinden ayrılanlara da ikramiye sözü verildiğini oysa işlerinin bitmesine iki ay kala ikramiye sözünde durulmadığını, öte yandan, işten çıkarılan 700 kişinin de ikramiyelerinin ödenmediğini belirten 150 çalışan, 19 Nisan saat 07.00’de vardiya almayıp, oturma eylemine başladı. Eylem sırasında çevrede bulunan ve olayı fotoğraflamak isteyen KOS aktivistleri ise jandarma tarafından göz altına alındı. Selen Öztürk Arıkan darp edildi. Arıkan, işçilerin eylemlerini ve yaşadıklarını anlatıyor. KOS aktivistlerinin başlarına gelenler, mega proje sahalarının nasıl bir denetim ve gözetim altında olduklarının, failliklerin ve ihlallerin sızdırılmalarından nasıl korkulduğunun da kanıtı.

3. Havalimanı proje sahasında yer yer 6,5 metreye varan balçık ve ayrıca gevşek malzemelerden oluşan zemini doldurabilmek için gerekli olan 2,5 milyar metreküp dolgu maddesinin seri bir şekilde taşınması gerektiğinden kamyon şöförleri iş cinayetleri sık yaşanmakta. Teoman Tufan Erdem de 3.Havalimanı sahasında çalışan kamyon şöförlerinin zorlu iş koşullarını, yaşadıkları hak ihlallerini ve emekçi cinayetlerini anlatıyor. Ana akım medyada yer bulmayan ya da çok az yer tutan kamyon şöförü iş cinayetlerinin sıklığını; söylenenlerin aksine şöförlerin yüksek maaşlarla değil asgari ücret ile uzun saatler ve tatil, mola olmadan askeri kamp koşullarında çalıştırıldıklarını; adeta robot misali ve çok seri şekilde molozları döküp tekrar geri dönmeleri gerektiğinden ve ayrıca aşırı yükten kamyonların devrildiklerini, içerden aldıkları bilgilere dayanarak açıklıyor.

Teklif edilen kan parası nedeniyle yakınlarını yitiren ailelerin mahkemeye gitmemeleri bir başka sorun; böylece iş cinayetlerinin üzerleri örtülüyor, 3.Havalimanı sahasında yaşamlarını yitirenler hakkında hiç bir bilgi dışarı sızamıyor!

Nitekim, Google’dan bir tarama yaptığımızda da çok az vaka ile karşılaşıyoruz; oysa Erdem içerden aldıkları bilgilere göre 90’a yakın bir sayıyı telaffuz ediyor. Basına sızan başlıklara göz atarsak :

9 Temmuz 2014’te Akpınar köyündeki şantiye alanında dolgu çalışması yapan iş makinesi, hafriyat kayması sonucu gölete düşer. Osman Ceylan isimli operatörün cenazesi saatler süren çalışmaların ardından göletten çıkartılır.

30 Mart 2015’de hafriyat taşıyan 34 ZL 2416 plakalı kamyon, Akpınar Kavşağı’nda kontrolden çıkarak bariyerlere çarpar ve direksiyonda sıkışan sürücü hayatını kaybeder. Kamyonuna,yüklenmesi gereken hafriyatın %80 fazlası yüklenmişti.

21 Aralık 2015’de meydana gelen kaza sonucunda şöför vefat etmiştir ancak bir çalışanın ifade ettiği üzere ‘’Hiç bişey olmamış gibi çalışmaya devam edildi. Bu kadar mı insan değeri yok karar sizin şöför arkadaşlarım?’’.

25 Aralık 2015’te ise ciddi bir yaralanma vakası meydana gelmiştir: ‘’ 3. Havalimanında an itibariyle bir abimiz 50 ayağı devrildi şükürler olsun kendisinde bişey yok Rabbim çocuklarına bağışladı lütfen daha dikkatli olalım’’.

24 Ocak 2016’da döküm sahasında, hafriyat dökmek için yan yana yanaşan iki kamyondan biri diğerinin üstüne devrilir. Kazada, şöförlerden biri hayatını kaybeder.

Öte yandan, başta Ağaçlı ve Yeniköy olmak üzere proje alanındaki köyler, gece gündüz demeden son hız hafriyat taşıyan binlerce kamyonun yarattığı gürültü ve tozdan, can güvenliklerinin hiçe sayılışından kaygılılar. Bir zamanların sakin, sessiz, huzurlu yaşam alanlarının bugünkü hali pür melali karşısında isyandalar. Gerçek fail olan şirketler ve taşeronlar yerine kamyon şöförleri hedefe konurken, tarım emekçileri ile ağır vasıta emekçileri de karşı karşıya getirilmiş oluyorlar.