(Diken / Foto: DHA – 29 Nisan 2016)

Aydın’ın Efeler ilçesinde zeytinlik alanda öğleden sonra çıkan yangın saatler sonra kontrol altına alınırken rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçrayan yangında 15 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Balıkköy yakınlarında çıkan yangın sürekli yön değiştirerek İkizdere Barajı’nın alt kısımlarına kadar ulaştı. Bölgeden çıkan alevleri görenler durumu itfaiye ekiplerine bildirdi.

Yolların dar olması nedeniyle itfaiye ekipleri yangın bölgesine gitmekte zorluk yaşadı. Devlet Su İşleri’ne ait iş makineleri ve Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de yangına müdahalede bulundu. Tüm çabalara rağmen yangının kontrol altına alınamaması üzerine çevre illerden de yardım istendi.

Aydın, Denizli, İzmir ve Muğla’dan yaklaşık 50 arazöz yangını söndürme çalımasına katıldı. Ellerindeki küreklerle alevlere müdahale etmeye çalışanlardan bazıları yanma tehlikesi geçirdi.

Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangında ilk belirlemelere göre yüzlerce zeytin ağacının yanında 15 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü detaylı incelemenin bugün yapılacağı öğrenildi.