(BirGün – 29 Nisan 2016)

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tunceli’de, Munzur Vadisi içinde yapılması planlanan ve hukuka aykırılığı nedeniyle iptal edilen HES projelerine ilişkin plan değişikliğinin yürütmesinin durdurulması için dava açtı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada, kamu yararına aykırı olan ve doğal dengeyi tamamen alt üst edecek Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yapımı planlanan baraj ve HES projelerine karşı mücadeleye devam ettiğini belirtti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, açıklamasında şunları ifade etti:

“Munzur Vadisi Milli Parkı, Türkiye’nin ilk ve en büyük milli parklarından biridir. Munzur Vadisi Milli Parkı 3 Koruma Bölgesi’nden (Zon) oluşmaktadır. Pek çok farklı eko sistemleri içeren vadi, flora-fauna ekolojik besin zinciri oluşturması bakımından son derece önemlidir. Milyonlarca yılda oluşmuş olan ilginç jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri; derin kanyon vadileri, pek çok akarsu ve dere sistemleri, karstik yapısı, yer altı su sistemleri, mağaraları, kaynakları (Munzur Gözeleri), şelaleleri, buzul gölleri ve buzul vadileri, diğer buzul şekilleri nedenleri ile koruma altına alınmıştır.”

Açıklamada, dava sonucu beklenmeden davalı idare işleminin icra edilebilir olma niteliğinin ortadan kaldırılmamasının ağır sonuçlar doğuracağına işaret Candan, “Böylesine değerleri taşıyan, yaşamımızın ve kültürümüzün bir parçası olan Munzur Vadisi’nin yok olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.