(Kadıköy Kent Dayanışması – 2 Mayıs 2016)

Kadıköy Kent Dayanışması (KKD), “Kadıköy’deki kentsel dönüşümü neden durdurmalıyız” başlığıyla bir panel düzenliyor. KKD, tüm yaşam savunucularını, 15 Mayıs Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak panele çağırıyor:

“Kadıköy’ün dönüşümünü neden durdurmalıyız

Kadıköy’ün birçok mahallesi parsel bazında müteahhitlerle anlaşılarak dönüştürülmekte. Yanı sıra bir Fikirtepe mega dönüşüm projesi de kapımızda. Kuşkusuz deprem endişesi önemlidir ve önemsenmelidir ancak dönüşümün nasıl yapıldığına yakından baktığımızda depremin başka çıkarlar uğruna bir bahaneye dönüştüğünü görebiliriz.

Kadıköy’de neredeyse her gün bir bina yıkılıyor; yerine yapılan binalarsa öncekilerden daha yüksek. Yenilenen binalardan kaynaklanan olumsuzluklardan birisi de nüfus artışına sebep olması. Altyapı hizmetleri ise nüfus artışına oranla geliştirilmiyor. Giderek daha çok trafik, elektrik, arıtma, su ve hava kirliliği problemi ile karşılaşıyoruz.

Nüfus artışıyla birlikte araç park yeri ihtiyacı da artmakta; yeni yapılan binalar son bahçelerimizi otoparklaştırarak toprak zeminleri ve ağaçları, bitkileri yok ediyor. Sel riski artıyor, oksijen kaynaklarımız azalıyor.

Kamusal alanlarımız azalmakta, kaldırımlarımız bile işgaliye bedeli karşılığında yayalara kapanmakta. Mahalle esnafının yerini zincir marketler, tek tipleşen ticari işletmeler alırken mahalle dokusu yok ediliyor. Bu dönüşüme ayak uyduramayan insanlar mahallelerini terk etmek zorunda kalıyor.

Günü kurtarma anlayışı geçmişimizin silinmesine geleceğimizin de engellenmesine sebep olmakta.

Yaşanabilir bir Kadıköy için dönüşen her binanın ‘bizim’ olandan, ortak değerlerimiz olan havamızdan, suyumuzdan, mahallemizden, yaşam alanımızdan çalmayı durdurması gerekmekte. Bunu başarabilmenin yolu da, bireysel çıkarlardan vazgeçip ortak mücadelenin gücüyle direnmektir.

Rantsal dönüşümü olumlu yönde değiştirebilir miyiz? Gelin, birlikte tartışalım, ortak mücadelede yeni yollar bulalım.”

13139145_1730263873908444_7747791861326434787_n