(Bursada Bugün – 3 Mayıs 2016)

Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesine bağlı Kayapa Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ve mermer ocağı kırma tesisi alan genişletme projesi için bölge halkından toplanan 600 itiraz dilekçesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanan mahalle sakinleri adına konuşan Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demir, Kayapa Mahallesi’ni maden ocaklarına teslim etmeyeceklerini söyledi.

Demir, bunun için hazırladıkları dilekçeleri yetkililere teslim edeceklerini belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığında halen devam eden Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda yer alması için dilekçelerimizi gönderiyoruz. Bütün Kayapa Mahallesi’nde, hane hane gezilip bütün hanelerden toplanan imzalı dilekçeleri bakanlığa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü aracılığıyla gönderiyoruz.” diye konuştu.

20160503-2-16516628-9670045-web-5728864d2f5b9

ÇED raporuyla projenin onaylanması durumunda sürece müdahil olacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu durumda ÇED’e dava açıp projeyi iptal ettirmek için çalışacağız çünkü orada yapılmak istenen 7 hektarlık alanı 74 hektara, yani yüzde binin üzerine çıkarmak ve kapasiteyi yüzde 700 oranında artırmak. Bu firmanın ilk proje başvurusunda mahkeme kazanılmış, ruhsat iptal edilmiştir. Bunun üzerine firma, isim değiştirerek tekrar faaliyetine başlamıştır. Zaten köylü, mevcut durumdan sıkıntılı. Her gün taş patlatmalar, kırmalar yapılıyor. Toz çıkıyor, çocuklar sokaklarda oynayamıyor, köylü çamaşırlarını asamıyor, tarım yapamıyor, nefes alamıyor. Bu kapasiteyi yüzde 700 artırmak, Kayapa Mahallesi’ni oradan kaldırmak demektir. O yüzden bugün burada Kayapalılar köylerine sahip çıkıyor.”

“Taşımı kırma, kalbini kırarım”, “Vurur yüze ifadesi, taş kıramazsın bitanesi”, “Köyümüz yok olmasın”, “Toprağıma dokunma” dövizleri taşıyan mahalle sakinleri, itiraz dilekçelerini yetkililere teslim etti.

20160503-2-16516628-9670049-web-5728865495384

Kayapalılar’dan taş ocağı kırma tesisine itiraz

Nilüfer’in Kayapa Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağı kırma eleme tesisi ve alan genişletme çalışmasına tepki gösteren mahalleli imza topladı. Nilüfer Kent Konseyi’nin de destek verdiği mahalle halkı, itiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdi.

Kayapa Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağı kırma eleme tesisi ve alan genişletme çalışması mahalle halkının tepkisini topladı. Mahalleye tesis istemeyen vatandaşlar itiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne iletti.

Nilüfer Kent Konseyi ve Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği’nin (DOĞADER) de destek verdiği mahalleli ellerinde “Kayapa bizimdir, taş ve maden şirketlerinin değil’, “Vurur yüze ifadesi, taş kıramazsın bitanesi”, “Toprağımıza dokunma” yazılı dövizlerle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplandı. Kayapa Kadın Derneği üyelerinin çoğunlukta olduğu grubun basın açıklamasına DOĞADER Başkanı Murat Demir, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp ve Nilüfer Mahalle Komiteleri Koordinatörü Şazi Çavuşoğlu da katıldı. Açıklamayı yapan DOĞADER Başkanı Murat Demir, Kayapa Mahallesi’ni maden ocaklarına teslim etmeyeceklerini söyledi. Demir, bunun için hazırladıkları dilekçeleri yetkililere teslim edeceklerini belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda halen devam eden Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda yer alması için dilekçelerimizi gönderiyoruz. Bütün Kayapa Mahallesi’nde, hane hane gezilip bütün hanelerden toplanan imzalı dilekçeleri bakanlığa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü aracılığıyla gönderiyoruz” diye konuştu.

ÇED raporuyla projenin onaylanması durumunda sürece müdahil olacaklarını ifade eden Demir,

“Bu durumda ÇED’e dava açıp projeyi iptal ettirmek için çalışacağız çünkü orada yapılmak istenen 7 hektarlık alanı 74 hektara, yani yüzde binin üzerine çıkarmak ve kapasiteyi yüzde 700 oranında artırmak. Bu firmanın ilk proje başvurusunda mahkeme kazanılmış, ruhsat iptal edilmiştir. Bunun üzerine firma, isim değiştirerek tekrar faaliyetine başlamıştır. Zaten köylü, mevcut durumdan sıkıntılı. Her gün taş patlatmalar, kırmalar yapılıyor. Toz çıkıyor, çocuklar sokaklarda oynayamıyor, köylü çamaşırlarını asamıyor, tarım yapamıyor, nefes alamıyor. Bu kapasiteyi yüzde 700 artırmak, Kayapa Mahallesi’ni oradan kaldırmak demektir. O yüzden bugün burada Kayapalılar köylerine sahip çıkıyor” dedi.

Kayapa ve çevresinde ormanın talan edilmesine izin verilmeyeceği ve mücadeleye sonuna kadar devam edileceği vurgulanan açıklamaların ardından tesise karşı çıkan mahalle halkının topladığı yaklaşık 400 dilekçe, Kayapa Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Dengiz ve Kayapa Kadın Derneği Başkanı Hüsniye Akçe tarafından yetkililere teslim edildi.