(Diken, 3 Mayıs 2016)

Araştırmacılar, iklim değişikliği ve artan sıcaklıkların yeni iklim mültecileri yaratacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Independent’ın haberine göre biliminsanları, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın ‘yaşamaya elverişsiz’ hale gelmesinden dolayı iklim göçlerinin yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Max Planck Kimya Enstitüsü Direktörü ve Kıbrıs Enstitüsü Profesörü Jos Lelieveld’in açıkladığı araştırma raporunda, bölgede aşırı sıcak günlerin sayısının 1970’den beri iki katına çıktığı, içinde bulunduğumuz yüzyılın sonuna kadarsa beş kat daha artabileceği belirtildi.

Bölgede 500 milyondan fazla insan yaşasa da Lelieveld ve ekibi, iklim değişikliğine bağlı sıcaklık artışlarından dolayı birçok insanın yakın gelecekte göç etmek zorunda kalacağını savundu.

Göç kaçınılmaz

Aşırı sıcak günlerin sayısının içinde bulunduğumuz yüzyılın ortasından itibaren 80’e kadar çıkacağı yönünde tahmin yürüten Lelieveld, bu rakamın 1986 ile 2005 arasında yalnızca 16 olduğunu aktardı. Dahası, bu rakamın yüzyılın sonunda 116’ya çıkabileceği belirtildi. Lelieveld konuyla ilgili şöyle konuştu: “Gelecekte bölgenin belli kısımlarında iklim yaşamayı riskli kılacak şekilde değişebilir. İklim değişikliği bölgede yaşam koşullarını daha da kötüleştirebilir. Uzun vadeli sıcaklık dalgaları ve kum fırtınaları bazı bölgeleri yaşanmaz kılabilir ve bu da insanları göçe zorlayabilir.”