(Diken / Fotoğraflar:DHA – 6 Mayıs 2016)

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Asardibi Mevkii’nde kalıntıların da bulunduğu 1’inci derece SİT alanı koya, yol açılması için izinsiz olarak iş makineleri girdi.

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Marmaris belediyesinin kararıyla çalışmalar durdurularak mühürlenirken, şirkete toplam 38 bin 497 lira para cezası kesildi. Buna rağmen bölgedeki kepçelerin çalışmaları sürüyor.

Marmaris’e 63 kilometre mesafedeki Taşlıca Mahallesi Asardibi Mevkisi’nde karadan ulaşımın olmadığı koyda üç yıl önce ‘Phoenix Beach & Restaurant Bar’ hizmete girdi.

Çalışmalar anayola ulaşınca fark edildi

marmaris2

 

Tekneyle günübirlik gelen turistlere hizmet veren tesise, karadan da ulaşım sağlanması için geçtiğimiz yıl iş makineleri girdi.

Açılan yaklaşık 750 metrelik yolun geçtiğimiz ocak ayında Taşlıca ile Serçe limanı arasındaki anayola ulaşmasıyla çalışmalar fark edildi.

İncelemede, koyu havadan gören Hazine’ye ait tepeye iki taş binanın inşa edildiği, koyun sol bölümündeki kayalıkların da parçalanarak plajın büyütülmeye çalışıldığı tespit edildi.

Tesis ve çalışmalar mühürlendi

marmaris1

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu çalışmaları durdurup soruşturma başlattı. Ancak, bir süre sonra çalışmalara tekrar başlandı.

Çalışmaların devam etmesi üzerine bu kez Marmaris belediyesi, İmar Kanunu’nun 42’nci maddesi gereğince ‘yapı tatil zaptı’düzenledi.

Söz konusu tesis, yasal süre içinde tatil zaptına itirazda bulunmadığı gibi çalışmalara da devam edince, yeni yapılan inşaatların ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle 10 gün sonra iki ayrı işlemle toplam 38 bin 497 lira ceza kesildi. Bu cezayla, tüm tesis ve çalışmalar mühürlendi.

marmaris4

 

‘Kıyılar herkesin işgale son’ platformu üyeleri, doğal SİT alanındaki talana tepki gösterip doğaya ve tarihi kalıntılara verilen zararın fotoğraflarını çekti.

‘Sonuna kadar yasal mücadelemiz sürecek’

marmaris5

 

Platformun sözcüsü Nazan Bayındır, “Çalışmalar son sürat devam ediyordu. Burada çalışanlar, konaklama tesislerinin de yapılacağını belirtip, arazinin özel mülkiyet olduğunu iddia ettiler. Gördüklerimiz gerçekten içler acısıydı. İş makineleriyle SİT alanı yerle bir edilmiş. Mühür var, ceza var ama kimse dinlemiyor. Bu gücü nereden alıyorlar, neye güveniyorlar, arkalarında kim var? Sonuna kadar yasal mücadelemiz sürecek” dedi.

Phoenix Beach & Restaurant Bar’ın yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.