Okuma süresi: < 1 dakika

(KOS Medya – 9 Mayıs 2016)

“Pelikanların” havalarda uçuştuğu, AKP içindeki yarığı gözle görülür hale getiren reis – hoca çatışmasının nedenlerinden biri de mega projelere hazine garantisi.

Hürriyet’in ekonomi muhabiri Neşe Karanfil’e dayandırdığı habere göre, Davutoğlu’nun ipinin çekilmesi sürecindeki kriz nedenlerinden biri başta mega projeler olmak üzere büyük projeler için sağlanan %100 hazine garantisi. Hatırlanacağı gibi küresel ekonominin daraldığı bir dönemde milyarlarca dolarlık projeleri yüklenen şirketler, borçlanma ve finansman konusunda büyük zorluklar çekince Nisan 2014’ten itibaren 1 milyar dolardan büyük projeler için yüzde 100 hazine garantisi uygulamasına geçilmişti.

Böylece, toplam maliyeti on milyarlarca doları bulan eko-kırım projeleri 3. Havalimanı, 3. Boğaz Köprüsü, Avrasya Tüp Geçit Projesi, Kanal İstanbul, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Sağlık Bakanlığı’nın 14 ilde yaptırdığı 15 şehir hastanesi projesi gibi dev yatırımları üstlenen şirketler, borçlanma maliyeti ve finansman çeşitliliği konusunda önemli bir güvence elde etmiş olmuşlardı.

Yeni gelen bilgilere göre  kırılgan ekonomik verilerin neden olabileceği tahribattan endişe eden Davutoğlu ve ekonomi yönetimi, Hazine’nin yükünü hafifletmek için dev projelerdeki garanti miktarını yüzde 100’den, yüzde 80’e düşürmek istemiş. Hatta, Başbakan yaklaşık bir ay önce yapılan bir Bakanlar Kurulu’nda ilgili bakanlardan bu konuda bir çalışma yapmalarını talep etmiş…

Ancak bu talimat hızlı bir şekilde kulaktan kulağa yayılınca, böyle bir düzenlemenin dev projelerin zamanında yapılmasını engelleyebileceği ve maliyetleri yükselteceği görüşünü savunan çevreler devreyle girmiş.

Sonuçta Ankara’da bir ucu Saray’a uzanan bir dizi mekanizmanın işlemesi sonucu, hükümet kanadı Hazine’nin üzerinde çalıştığı, hatta gerekli gördüğü ‘garantileri yüzde 20 düşürme’ fikrinde frene basmak zorunda kalmış.