(Rıfat Doğan / Diken – 10 Mayıs 2016)

Ege bölgesinde termik santral kabusu yaşanıyor. Soma’da Kolin’in beş köyün ortasına kurmayı planladığı termik santralden sonra benzer bir proje de İzmir’in Kınık ilçesinde planlanıyor.

Proje, Hüsnü Özyeğin’in patronu olduğu Fiba Holding ve Adnan Polat’ın patronu olduğu Polat Madencilik AŞ ortaklığıyla kurulan Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş tarafından hayata geçirilecek.

ÇED süreci bugün itibariyle başlatılan termik santral projesi toplam 2 milyar 434 milyon 570 bin TL’ye mal olacak. Projede termik santralin yanısıra inşaat hafriyatının toplanacağı düzenli depolama sahası, hazır beton santrali, kömür stok sahası yapılacak.

‘Ekolojik krizin başlangıcı olacak’

Çevre Mühendisleri Odası’ndan Baran Bozoğlu, “Bu cennet bölgeleri termik santral üssüne çeviren bu adımlar zaten hali hazırda var olan hava kirliliğini kronikleştirecek, halkın sağlığını ve doğayı tehdit edecek. Bölgede ciddi ekolojik krizlerin yaşanmasına neden olacaktır” dedi.

Bozoğlu Soma bölgesinde aralarında 25 km bile olmayan üç farklı kömürlü termik santralin bulunduğunu, toplam kapasitenin 2 bin 500 megawatta ulaştığını kaydetti.

Ege bölgesinde faaliyette olan Soma Termik Santrali dışında şu an yapım aşamasında bulunan Kolin termik santrali ve ÇED süreci başlayan Kınık termik santrali projesi bulunuyor.

‘İki termik santralin atıkları beş Eymir Gölü büyüklüğünde’

Bozoğlu iki santralin atıklarının beş Eymir Gölü büyüklüğünde olduğunu belirterek, kirliliğin boyutunu göstermek adına toplam etkiye dair bazı sayılar paylaştı:

Polyak Eynez Enerji tarafından yapılması planlanan santralle birlikte, 20 km yarıçaplı bir alanda;

– 2 bin 441 megawatt gücünde üç termik santral çalışacak,

– Yılda yaklaşık 16 milyon 500 bin ton kömür yakılacak,

– Yılda yaklaşık 6 milyon 200 bin ton atık kül çıkacak,

– Kül atıklarının sadece Kolin ve Kınık’tan kaynaklanan miktarı 20 milyon metereküp olmakla birlikte atık depolama alanlarında depolanacak bu iki santralin atıkları beş Eymir Gölü hacminde bir alanda depolanacak,

– Söz konusu santrallerin tamamı tarım, orman ve mera arazisi statüsünde yer alan yerlerde yapılacak.

Bozoğlu, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak, ülkede yapılan ve halk sağlığını tehdit eden plansız projelere karşı bilimin ve hukukun ışığında mücadele etmeye devam ettiklerini belirterek, “Polyak Eynez Enerji’nin Kınık’ta yapmayı planladığı termik santralden bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.