(Diken – 11 Mayıs 2016)

Doğu Karadeniz’de sekiz ilin yaylalarını ‘turizmi geliştirme’ gerekçesiyle birbirine bağlamayı amaçlayan Yeşil Yol projesine karşı direnişin sürdüğü Rize’nin Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçeleri arasındaki Fırtına Vadisi, yeni bir tehlikeyle karşı karşıya.

Bu yaz hız verilen Yeşil Yol projesinin bir ayağının geçtiği Fırtına Vadisi’nde bölge halkı eylemler düzenlemiş, Çamlıhemşin’e bağlı Samistal Yaylası’na getirilen iş makinesinin önüne geçen Rabia Özcan, “Devlet kimdir? Devlet bizim sayemizde devlettir” sözleriyle kamuoyunun dikkatini projeye çekmişti.

a

Fotoğraflar: DHA

Ardeşen’in Aşağı Durak ve Hoşdere köyleri ile Çamlıhemşin’in Dikkaya ve Topluca köyleri sırtlarında yer alan maden arama alanı, 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol güzergahına da yakın bir mesafede yer alıyor.

Yeşil Yol’a karşı çıkan uzmanlar ve bölge halkı, projenin turizmi geliştirmekten ziyade, açılması planlanan maden sahalarına ulaşım sağlamayı amaçladığını savunuyorlardı. Yeşil Yol ile maden araması için ihaleye çıkarılan bölgelerin yakın olması da bu görüşü güçlendirdi.