(Rıfat Doğan / Diken – 13 Mayıs 2016)

Manisa’nın Soma ilçesinde iki yıl önce bugün meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçi için anma etkinliği yapıldı.

Şehit Maden İşçilerinin Aileleri, CHP ve Sosyal Haklar Derneği’nin Soma’da düzenlediği eylem Türkiye Kömür İşletmeleri önünde başladı. Yürüyüşle Madenci Anıtı önünde son bulan eylemde basın açıklaması okundu.

a2Yürüyüş sırasında aileler sık sık “301’in hesabı sorulacak”,“Soma’nın kömürü patronları yakacak”, “Gün gelecek devran dönecek Soma’nın hesabı sorulacak” diye slogan attı.

‘Madenciler geri gelmeyecek’

Madenci Anıtı önünde basın açıklamasını Türkiye’nin en büyük iş cinayetinde hayatını kaybeden maden işçisi Arif Demir’in eşi Ayşegül Demir okudu. Açıklamada katliama, katliamın sorumlularının ‘kader, fıtrat’ dediği belirtilirken “Kan parası vererek sorunu çözdüklerini düşündüler. Oysa gidenler geri gelmeyecekler. Kimse çocuklara babalarını eşlere sevdiklerini analara oğullarını geri vermeyecek” dendi.

Aileler: Sorumlular yargılanmalı

a1Aileler, madenlerde iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin bir an önce alınmasını talep etti: “301 madencinin ölümünde değişik düzeylerde sorumlulukları bulunan, kamusal denetim görevini yapmayan yada eksik yapan bürokratlar bu noktada sorumluluğu bulunan bakanlar gerekli önlemleri almayan şirket yetkilileri işçilerin uyarılarına kulak asmayan ve kamuoyuna yansımasını engelleyen sendikacılar dahil tüm sorumlular yargılanmalı.”

Tazminat ödenmesi ve işten atılan işçilerin geri alınmasını talep eden aileler yarın 301 işçi yapılacak mitinge herkesi davet etti.

Çocuklar babalarına mektup yazdı

a3

Aileler daha sonra otobüslerle mezarlığa giderek burada da bir anma gerçekleştirdi. Aileler mezar başında gözyaşlarına hakim olamazken şehit maden işçilerinin çocukları babalarına yazdıkları mektubu mezarlara bıraktı.