(Evrensel, 14 Mayıs 2016)

Yarın fosil yakıt kaynaklı kirlenmenin sembolik alanlarından Aliağa’da fosil yakıtların yol açtığı sorunlara dikkat çekmek için eylem var.

Fosil yakıtların, kömürün ve özellikle de termik santrallerin yol açtığı çevresel ve sağlık sorunlarına dikkat çekmek için dünya genelinde gerçekleştirilen eylemlerden birisi de yarın fosil yakıt kaynaklı kirlenmenin sembolik alanlarından birisi olan Aliağa’da yapılacak. Beş kıtadan 13 ülkede küresel ısınma ve çevre kirliliğine karşı mücadele etmek amacıyla kurulan “Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif”e destek veren ekoloji örgütleri ve yaşam alanı savunucuları “Kömürden kurtul, geleceği kurtar” diyecek. Türkiye’nin dört bir yanından 80’den fazla sosyal hareket uzun zamandır küresel iklim değişikliği mücadelesinin parçası olarak, kömüre karşı 15 Mayıs’ta Aliağa’daki etkinliğe hazırlanıyordu. Bugüne kadar kömürlü termik santrallerin sağlığa verdiği zarar, yarattığı hava kirliliği ve tüm canlıların ortak vatanı olan dünyanın yok olmasına sebep olduğuna yönelik bilimsel verilerin ortaya konduğu birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirildi. Tüm dünyada kömürden ve fosil yakıtlardan çıkış konusunda atılan adımların bir parçası da 15 Mayıs’ta Aliağa’da yapılacak etkinlik olacak.

‘TERMİK SANTRALLERE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Termik santral yapımının yoğunlaştığı İzmir, Zonguldak, Konya, Muğla, Maraş, Adana ve İskenderun’un sorunlarının ortak olduğunun belirtildiği “Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif”in etkinlik duyurusunda “Yaşam alanlarımızda yapılması planlanan, 71 termik santralın hiç birinin yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Tüm dünyada fosil yakıtlara karşı yaşam alanını savunma mücadelesinin başladığının belirtildiği duyuruda, mayıs ayında Avustralya’dan, Almanya’ya, Endonezya’dan Filipinler’e, Güney Afrika’dan Türkiye’ye birçok ülkede, fosil yakıtlardan kurtuluş mücadelesinin geliştiği dile getirildi.
Türkiye’de fosil yakıt kaynaklı kirlenmenin en sembolik alanlarından birisi olan Aliağa’da yapılacak eylemde özellikle bölgedeki vadilere, su havzalarına vahşi bir şekilde depolanan milyonlarca ton cüruf atıkları ön plana çıkarılacak. Bu cürufların “tehlikeli atık” niteliğinde olduğuna yönelik bilimsel raporlara rağmen bertarafı için hiçbir önlem alınmadığı gibi her geçen gün binlerce ton cürufun bölgeye depolanmasına devam ediliyor.

İSKENDERUN’DA DA EYLEM VAR

Öte yandan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE), Adana Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu ve İskenderun Çevre Koruma Derneği ev sahipliğinde 15 Mayıs Pazar günü  İskenderun Körfezinde Sarıseki’de buluşularak Aliağa’daki eyleme destek açıklaması yapılacak. İskenderun Çevre ve Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, İskenderun Sarıseki Spor Kompleksi yanında 15 Mayıs Pazar günü saat 12.00 -15.00 arasında yapılacak eylemde”Adana için, Erzin için, Sarıseki için, İskenderun için, Aliağa için ve dünya için, Fosil Olma İnsan Ol” diye haykıracağız” dedi.

EYLEM PROGRAMI

15 Mayıs günü saat 12.00 Foça’nın Ilıpınar köyünde buluşulacak. Etkinlik saat ve programı ise şöyle:
12.00 Buluşma ve Cüruf alanına yürüyüş
13.00 Konser ve konuşmalar
16.00 İnsan pankartı etkinliği
16.30 Cüruf alanı etrafında insan zinciri kurulması