(BirGün, 16 Mayıs 2016)

Fethiye’nin Üzümlü Ovası’ndaki Yeşil Üzümlü, İncirköy ve Koruköy mahallelerinin kesiştiği Aladağ Mevkii’nde yapımına başlanan taş ocağı, bölge halkını ayaklandırdı. Yeşil bitki örtüsüyle ünlü bölgede geçimini zeytincilik, şarapçılık ve arıcılıktan sağlayan, düzenledikleri Kuzugöbeği Mantar Festivali’nin ünü dünyaya yayılan bölge halkı eylem yaptı.

‘ZEYTİNİ BİTİRİNCE DAŞ YERSİNİZ GARİ’
Yoğun yağmura rağmen Üzümlüaltı Mevkii’nde toplanan yaklaşık 300 mahalleli, ellerinde ‘Yaşam hakkımızı taşlama’, ‘Doğayı sev yeşili koru’, ‘Zeytini bitirince, daş yersiniz gari’, ‘Dağımdan defol’ ve ‘Aladağ’a taş ocağı istemiyoruz’ yazılı dövizler taşıdı. Eylemciler “Taş ocağına hayır”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Eylemcilerden zaman zaman İngilizce sloganlar da yükseldi.
Üzümlü Ovası’nda bir taş ocağının faaliyet gösterdiğini ve bu nedenle doğanın büyük zarar gördüğünü anlatan avukat Bora Sarıca, yeni bir taş ocağı yapılmasına mahalleli ve çevreciler olarak karşı çıktıklarını söyledi. Bölge halkının toz solumak istemediğini aktaran Sarıca, Muğla İdare Mahkemesi’ne açılan davanın devam ettiğini kaydetti. Yeni bir dava açmaya hazırlandıklarını belirten Sarıca, “Bu bölge için ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararı var. Bu da demek oluyor ki yapılacak taş ocağının doğaya vereceği zararla ilgili hiçbir analiz yapılmamış. Kağıt üzerindeki izinlerle ruhsat verilen bir taş ocağından söz ediyoruz. 60 dönümlük bir zeytin bahçesinin hemen kıyısında yapımına başlanmış bir taş ocağı bu. Kağıt üzerinde verilen iznin ne kadar yanlış olduğu açıkça görülüyor. Hukuksal mücadele vereceğiz” dedi.