(Cihan Başakçıoğluİz Gazete – 18 Mayıs 2016)

Ekolojik talan ile sık sık gündeme gelen Bergama’da bu kez de 200’e yakın çam ağacı Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün çevre yolu projesi nedeniyle kesildi. Bölge halkının dikkatini çekmeden sessizce yapılan katliam basına yansımazken, fosil yakıtlara karşı dünya çapında düzenlenen “Kömürden kurtul” etkinliğine destek veren Bergama Belediyesi’nin ise projeye “olur” kararı verdiği ortaya çıktı.

Bergama ilçesinin Küçükkaya ve Yalnızev mahallelerinde, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından planlanan çevre yolu projesi nedeniyle 200’e yakın çam ağacı kesildi. Bölge halkının dikkatini çekmeden yapılan ağaç kesimi basına yansımazken, 15 Mayıs’ta fosil yakıtlara karşı dünya çapında düzenlenen “Kömürden kurtul” etkinliğine destek veren Bergama Belediyesi de çevre yolu projesi için “olur” kararı vererek katliama ortak oldu.

izm-180516-bergama-agac-katliam-ayrinti4

‘ÇÖZÜM ODAKLI ÖNERİLER’ DENİLEN AĞAÇ KESMEK Mİ?

Nisan ayında Bergama Belediyesi Haluk Elbe Konferans Salonu’nda düzenlenen Bergama Çevre Yolu bilgilendirme toplantısında sivil toplum kuruluşları konuya ilişkin tepkilerini dile getirdi. Bergama girişindeki kavşaktan itibaren 3 geliş, 3 gidiş olmak üzere 2×3 şeritli olarak 10 kilometrelik yapılacak yol için Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, yol güzergahındaki ağaçlarla ilgili herkesten çözüm odaklı öneriler beklediklerini belirtti. Ancak toplantıdan yaklaşık 2 ay sonra 200’e yakın ağaç “çözüm odaklı” olarak kesildi.

izm-180516-bergama-agac-katliam-ayrinti9

PROJEYE OLUR VERİLDİKTEN SONRA BİLGİLENDİRME YAPILDI

Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, 2 ay önce yapılan toplantıda çevre yolu ve ağaç kesimi konusunda yanlış yapıldığını dile getirdiklerini söyledi. Çevre yolunun şehre bulaşmaması ve çevreden geçmesi gerektiğini belirttiklerini vurgulayan Engel, bir kaç gündür söz konusu yolda meydana gelen kazalara dikkat çekti. Engel, ağaçların kesilmesinin yanı sıra durumun bölgede yaşayan insanlar için de hayati tehlike arz ettiğini söyledi. Bir yıl önce belediyenin duruma “olur” verdiğini ve daha sonra bilgilendirme toplantısı yaptığını ifade eden Engel, ihale süreçleri tamamlanmasının ardından bilgilendirme toplantısı yapıldığını ve gelinen aşamanın ağaç kesimi ile sonuçlandığını söyledi.

izm-180516-bergama-agac-katliami-erol

‘SORUMLULAR YARGILANMALI’

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu ise yaşanan durumun şehir plancılığı ve ekolojik yaşam savunuculuğu ile ilgisinin olmadığını söyledi. Sorumluların yargılanması gerektiğini vurgulayan Karaçorlu, “Fosil yakıtlara karşı dünya çapında uluslararası etkinliklerin yapıldığı şu günlerde, en çok oksijen üretimi sağlayan bitki örtüsünün yok edilmesi kabul edilemez. Özellikle 15 Mayıs’ta ‘Kömürden kurtul’ etkinliğine destek veren Bergama Belediyesi’nin bu katliama onay ver mesi kabul edilebilir değil” diye konuştu.

DİHA