(Özer Akdemir / Evrensel – 20 Mayıs 2016)

Altın madenciliği, termik santral kuşatması, çimento fabrikaları derken ‘Tanrıların Dağı’ İda, Kaz Dağı şimdi de RES talanı ile karşı karşıya.

Altın madenciliği, termik santral kuşatması, çimento fabrikaları derken “Tanrıların Dağı İda, Kaz Dağı şimdi de RES talanı ile karşı karşıya. Ayvacık köylerinin yanı başına, köylülerin meralarına ve daha yüzey araştırması bile tamamlanmamış antik kentlerin olduğu bir bölgeye yapılmak istenen 600 RES’e karşı yöre köylüleri direnmekte kararlı.

Ayvacık Sokakağzı köyünde RES şirketi tarafından yapılmak istenen bilgilendirme toplantısına yöre köylülerinden hiç kimsenin katılmadığı tutanak altına alındı. RES projelerine karbon sertifikası veren uluslararası akredite kuruluş olan Gold Standard Vakfı için gerçekleştirilmek istenen toplantının protesto edilmesi RES karşıtı mücadelenin önemli bir ivmesi olarak değerlendiriliyor. Karaburunlular da yıllarca süren mücadeleleri sonucunda bölgedeki RES projelerinin kabul edilmemesini WWF kanalıyla Gold Standart yönetimine sunmuşlardı.

Yöre köylülerinin binlerce yıldır yaşadıkları topraklarda 600’e yakın RES direğinin yükselmesi, köylülere yaşayacak alan kalmamamı anlamına geliyor. Turizm bölgesi olan bu RES proje alanları aynı zamanda 1. derece arkeolojik sit korumasına da sahip. Antik çağdan günümüze ulaşan buluntuların yer aldığı bölgede henüz yüzey araştırması dahi yapılmayan antik yerleşimler var.

RES ALANINDA 17 ANIT TAŞ

Arkeolog Fuat Durmuş tarafından geçtiğimiz yıllarda Ayvacık’ın Büyükhusun köyünde keşfedilen 17 dolmen (taş masa) Troya bölgesinin son yıllardaki en önemli arkeolojik keşfi olarak tanımlanıyor. Avrupa’daki büyük taşlardan yapılan anıtların en yaygın çeşitleri arasında olan Dolmenlerin şimdiye kadar bulunamamasının yöredeki yoğun ormanlık alan nedeniyle olduğu tahmin ediliyor. Bu dolmenlerin bulunması ile bölgenin ileride önemli bir kültür merkezi haline geleceği dile getiriliyor.

70 BİN YILLIK BULUNTULAR TEHDİT ALTINDA

RES yapımı planlanan yerde bulunan 70 bin yıllık taş aletlerin bulunduğu alan 1. derece arkeolojik sit ilan edilmiş durumda. 2 yıl kadar önce Ayvacık Çambakalak köyü yakınlarından binlerce yıllık taş aletlerin bulunmasının ardından yapılan arkeolojik araştırmadan sonra bölgenin Orta Paleolitik dönem yerleşim yeri olduğu açıklandı.

Taş aletlerin Neandertaller’in yanı sıra diğer insan türleri olan Homo Heidelbergensis, Homo Erectus ve Homo Sapiens ile de ilişkilendirilebileceği ileri sürülürken, aletlerin yaşının ise 70 bin-30 bin yıl arasında değiştiği tahmin ediliyor. Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Çambakalak köyü girişindeki bu yeri Orta Paleolitik Dönem Açık Hava Yerleşimi alanı olarak belirleyip 14 Mart 2016 tarihinde 1. Dereceden Arkeolojik Sit Alanı ilan etti. Taş ustaları tarafından taş alım yeri olarak kullanılan alandan taş alımları da yasaklandı.

KÖYLERE MERA KALMAYACAK

kazdağları-res2

RES şirketlerinin adeta üşüştüğü bölgede kurulması planlanan 600 RES’in haritalarda işaretlenmesinin ardından çıkan tablo yörede yaşayan yurttaşların adeta kabusu olmuş durumda. RES’lerin kurulacağı alanlar Korubaşı, Koruoba, Bektaş, Balabanlı, Koyunevi ve Bademli köylerinin meralarının tehdit altında olduğunu gösteriyor.  Bölgede yapılmak istenen RES projelerinden en büyüklerinden olan Bilgin RES AŞ’nin 101×3 MW’lık 303 RES direği projesi ÇED başvuru dosyasında yöredeki hassas birçok konunun geçiştirildiği ve ÇED dosyasına havale edildiği görülüyor. Bunlar arasında  proje alanının milli parklar, tabiat parkları, tabiat anıtları ve tabiat koruma alanları içerisinde yer alıp almadığı bilgilerinin ÇED raporunda verileceği dile getiriliyor. Yine proje alanı içerisinde kültür varlıkları, tabiat varlıkları, sit ve koruma alanı olup olmadığı ile ilgili bilgilerin de ÇED raporunda işleneceği yazılmış. Aynı şekilde Zeytincilik ve Mera Yasalarına aykırı bir durum olup olmadığı konusu da ÇED raporunda açıklanacak diye geçiştirilmiş.