(KOS Medya – 24 Mayıs 2016)

Avukat Senih Özay, işadamı Mehmet Refik Soyer ve gazeteci Fevzi Hepşenkal, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Artvin, Kastamonu, Sinop ve Giresun’da 15 ayının avlanması için açılan ihalenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi’ne geçen yıl yaptığı başvuru yeni kabul edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 2014 yılında artan ayı saldırıları nedeniyle 4 kentte ayıların vurulması için kota belirledi. Buna göre Artvin’de 6, Kastamonu’da 5, Sinop’ta 3 ve Giresun’da 1 olmak üzere 15 ayının vurulması için geçen yıl 20 Nisan’da açık artırma usulü ihale yapıldı. Her biri KDV hariç 10 bin lira muhammen bedel üzerinden yapılan ihaleyle, ‘av turizmi’ kapsamında ayıların vurulması kararlaştırıldı.

Bahri Karataş’ın DHA’da ter alan haberine göre, İzmirli çevreci avukat Senih Özay, işadamı Mehmet Refik Soyer ve gazeteci Fevzi Hepşenkal, ayı avlama turizmi ihalesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na karşı geçen yıl Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Avukat Senih Özay, mahkemeye verdiği dava dilekçesinde, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, geçen yıl artan ayı saldırıları nedeniyle 4 kentte ayıların vurulması için kota belirledi. Buna göre Artvin’de 6, Kastamonu’da 5, Sinop’ta 3 ve Giresun’da 1 olmak üzere 15 ayının vurulması için açık artırma usulü ihale yaptı. Bu resmen katliam. İlgili bakanlık doğayı koruması gerekirken, hayvanların vahşice katledilmesi için ihale yapıyor. Bu katliama dur denmesi lazım. Böyle turizm olur mu? Bunun iptali ve yürütmenin durdurulmasını istiyoruz” dedi. Mahkeme bu başvuruyu kabul etmedi. Ancak Avukat Özay ve arkadaşları, ihaleyle belirlenen av süresi geçmiş olmasına rağmen ısrarlarını sürdürdü. Dört kez reddedilen başvuru sonunda Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi tarafından, Kastamonu ile ilgili ihale yönünden kabul edildi. Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na, ayıların avlanması için Kastamonu ili için böyle bir izin verip vermediklerinin sorulması ve 30 gün içerisinde istenen belgelerin gönderilmesi için süre verdi.

Avukat Senih Özay, mahkemenin dilekçelerini kabul etmesinin iyiye işaret olduğunu, davalı tarafın beyanlarının ardından, mahkemenin talepleri doğrultusunda karar vermesini beklediklerini söyledi. İhale doğrultusunda ayılardan sadeci birinin öldürüldüğünü duyduklarını, diğerleri hakkında bir bilgi edinemediklerini de söyledi.