(KOS Medya – 25 Mayıs 2016)

Çömlekakpınar Köyü’nde bir dönem okul olarak kullanılan 150 yıllık Bulgar Kilisesi restore edilerek ziyarete açılacağı günü bekliyor…

Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde bağlı Çömlekakpınar köyünde yaklaşık 150 yıllık Bulgar Kilisesi günümüzde terk edilmiş şekilde kaderiyle baş başa bırakılmış durumda. Bulgarlar tarafından kilise olarak yapılan tarihi bina, mübadele sonrasında 2005 yılına kadar Türkler tarafından okul olarak kullanılmış.

Olgay Güler’in Edirne Hudut Gazetesi’nde yer alan haberine göre, Bulgaristan sınırına 30 km mesafede bulunan ve mübadele öncesinde yoğun Bulgar nüfusunun yaşadığı bilinen Çömlekakpınar köyünde 1850’li yıllarda yapıldığı tahmin edilen bir kilise bugünlerde kaderiyle baş başa terkedilmiş halde bulunuyor. Mübadelenin ardından kilise cemaatinin kalmamasıyla birlikte terkedilen, bazı bölümleri yıkılan ve sonrasında devletin de desteğiyle ilkokul haline dönüştürülen kilise ilk haline döneceği günü sabırsızlıkla bekliyor.

5- nekilise3

Köyde yaşayan çok sayıda insanın ilkokulu olarak bilinen kilisenin 1950 yılından sonra yıkılan duvarının onarıldığı ve iç kısmının ise bölünerek sınıflara dönüştürüldüğü belirtilirken, 2005 yılında eğitime son verilmesi ile adeta kaderine terk edilmiş halde duruyor. Zaman içinde köyde yaşayan Bulgarların çocukları tarafından ziyaret edilen kilise-okul, köy halkının turizm potansiyelini keşfetmeye başlamasıyla birlikte turizme kazandırılması bekleniyor.

Pencere üzerinde bulunan kemerlerde Hıristiyanlık dinin temsil eden istavrozun bulunması ve kilise olduğu imajının ortadan kaldırılması için zamanın yetkilileri tarafından sıva yapılarak kapatıldığı görülen kilisenin ilk haline getirilmesini isteyen köylüler, böylelikle Bulgaristan’dan çok sayıda turistin köylerine gelebileceği düşüncesindeler.

Milli Eğitim envanterinde bulunan fakat aynı zamanda köy tüzel kişiliğinin kullanımına da sunulan kilise ile ilgili konuşan köylüler oluşturulacak bir proje ile kilisenin ayağa kaldırılmasının söz konusu olacağını belirtirken, karşılığında aynı şekilde Bulgaristan’daki bir caminin restore edilip insanlık hizmetine kazandırılmasının mümkün olduğunu söylediler. Köy sakinlerinden Mustafa Aktaş, “Yıllar önce babalarımız, dedelerimiz mübadele zamanında köye gelmiş. Buradaki Bulgarlar da köylerine gitmişler. Köyde iki kilise vardı. Biri tamamen yıkılmıştı. Ancak ayakta kalan kilise okula dönüştürüldü ve bir çoğumuz bu okulda okuduk. Kilise olduğunu biliyorduk. Fakat şimdi ne okul ne de kilise. Eğer yetkililer aslına uygun olarak restore ederlerse kilise insanlık adına turizme kazandırılmış olur” dedi.