(KOS Medya – 30 Mayıs 2016)

Gezi Direnişi’nin 3. yılında bisikletliler Gezi Parkı’ndaydı.

Yaya ve bisikletli hakları için, her ayın son Cumartesi günü uluslararası düzeyde bisikletlerle yapılan bir eylem olan Critical Mass’in İstanbul ayağının bu ayki gündemi Gezi Parkı Direnişi idi.

İçlerinde Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve diğer bisiklet gruplarından pedallayanların bulunduğu Critical Mass Grubu, 28 Mayıs günü Göztepe 60. Yıl Parkı’nda bir araya geldiler. Anadolu Yakası’nda kısa bir tur attıktan sonra Boğaziçi Köprüsü’nü bisikletleriyle geçen yaşam savunucuları, ardından Beşiktaş ve Kabataş güzergahını izleyerek Taksim Gezi Parkı’na pedalladılar. Parkın içinde kısa bir eylem gerçekleştiren yaşam savunucuları ardından Gezi Parkı’nın Taksim Meydanı’na bakan merdivenlerinde Gezi’yi ve direnişi unutmadıklarını, mücadelenin devamcısı olduklarını tüm alanda haykırdılar. “Susma, sustukça; her yer beton olacak” ,”Her yer Taksim, her yer direniş”, “İsyan, Devrim, Bisiklet” ve “Arabadan in, bisiklete bin” sloganları atan bisikletli eylemcilere çevreden bir çok insan da destek verdi.

Bilindiği üzere polis, son yıllarda özellikle Taksim ve çevresindeki eylemleri engelliyor, yeri geldiğinde saldırmaktan geri durmuyor. Bu abluka ve zorbalığın kırılmış olması sebebiyle, bu eylemin daha bir önem kazandığının altını çizen pedallayanlar;  beton yığını, doğasının talan edildiği, mega projelere kurban verilmiş bir ülke istemediklerini, dayatmalara boyun eğmeyeceklerini vurguladılar.

gezi pedallayanlar-d2