KOS - Medya

Published on Haziran 2nd, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

Böyle Olur AKP’nin Central Parkı: Ormanı Katlederek Park Yapmışlar!

(KOS Medya – 2 Haziran 2016)

Newyork’da bulunan 315 ha alana sahip Central Park, siyasetçilerimizce çok sevilen ve her park için kıyaslama yapılan bir park oldu. Önce Kadir Topbaş, Zeytinburnu’nda Central Park yapacağız dedi, Central Park isimli Ağaoğlu projesinin reklamına konu olmak dışında bir gelişme henüz olmadı.

Bu kez, Habertürk Gazetesi’nde 22 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan röpartajında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu  Central Park’dan daha da büyük bir yeşil alan projesinin müjdesini veriyordu.  “İstanbulluların yıllardır şehir parkı talebi var. Gündelik hayatta rahatça gidebileceğimiz projeler olmayacak mı?” sorusuna Eroğlu,  “Ümraniye’deki Kanuni Sultan Süleyman Ormanı, Amerika’daki Central Park’ın 3 katı olacak. 7 bölgeli, 7 kapılı muhteşem bir şehir ormanı olacak. Şu anda kuruldu. Göletiyle, mesire alanlarıyla muhteşem bir orman oldu.” sözleri ile  yanıt veriyor. Central Park’tan da büyük, 7 bölgeli, 7 kapılı bu muhteşem park nerede kuruldu diye araştırınca karşımıza çıkan ise yine bir orman katliamı oldu.

Veysel Eroğlu’nun Kanuni Sultan Süleyman ismi ile andığı ve “kuruldu” diye övündüğü  park Elmalı Ormanı idi. Hava fotoğraflarından orman alanın gün ve gün nasıl yok edildiğini görmek mümkün. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehir rehberindeki 2006 yılı ile 2015 yılı fotoğrafları karşılaştırıldığında yıkımın boyutu anlaşılıyor.

elmalı 2006 elmalı 2015

Elmalı 2006 – 2015

Google Earth üzerinden hava fotoğraflarında en eski kayıt 2002 tarihine ait. Bu tarihten günümüze ormanın adım adım nasıl yapılaşmaya açıldığını görmek mümkün.

elmalı 2002- elmalı 2006-

Elmalı 2002 – 2006

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı Projesi  29 yıllığına Beykoz Belediyesine devredildiğini de Belediye web sayfasındaki haberlerden öğreniyoruz. “Kent Ormanı’na Beykoz Belediyesi tarafından Anadoluyakası’nın en modern nikâh sarayı ve Macera Parkı kurulacak” ifadeleriyle anlatılan projenin Elmalı Baraj havzasını etrafında yürütülecek olan projenin 1. etabı olduğu anlaşılıyor.

elmalı 2012 -- elmalı 2015--

Elmalı 2012 – 2015

Dönemin Başkakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlatıldığı ifade edilen iki kent ormanı projesinin Avrupa yakasındaki bölümü ise Alibeyköy Göleti etrafında kurulacak. 2013 yılında bu projeyi anlatan Eroğlu ecdâd yâdigârı, insanla tabiatın buluşma noktası; Gülhane Parkı,Belgrad Ormanları, Emirgân Korusu, Yıldız Korusu ve Fethi Paşa Korusu gibi şehir korularına, aynı ölçekte yenilerinin eklenemediğine dikkat çekerek bu maksatla Avrupa ve Anadolu yakasında olmak üzere iki adet dev şehir ormanı kurulacağını belirtmişti.

 

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑