(subliminal.ist-05 Haziran 2016)

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, İstanbul Şubesi tarafından 31 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında düzenlenen “Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası” etkinlikleri bünyesinde Çevre Mühendisleri Odası ve Karadeniz İsyandadır Platformu’nun katkıları ile Karaköy’de bulunan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde 4 Haziran Cumartesi günü; Medyada Ekoloji Mücadelesi Paneli Düzenlendi.

Medyada Ekoloji Mücadelesi Paneli

Birgün Gazetesi’nden Rabia Yılmaz, Açık Radyo’dan Pelin Cengiz, Hürriyet Gazetesi’nden İdris Emen, Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak ve İMC TV’den Utku Zırığ‘ın konuşmacı olarak katıldıkları panelde “Ana Akım Medyada Ekoloji Mücadelesinin ne şekilde sürdürülebileceği” ve “Alternatif Medya ve Sosyal Medya kanalları kullanılarak Ekoloji Mücadelesinin nasıl daha etkin hale getirilebileceği” sorularının yanıtları arandı.

Ana akım medyada ekoloji mücadelesi başlığında konuşmacılar; Genellik Medya-Sermaye ilişkilerine ve bu ilişkilerin Ekoloji haberleri yapmanın önüne ne gibi engeller çıkardığına vurgu yaparlarken, aynı zamanda ülkemizde Ekoloji ve Çevre haberciliğinin de özellikle son yıllarda daha ciddi ele alınmaya başladığından ve son 2-3 yıldır tamamında olmasa bile bazı üniversitelerde Çevre Gazeteciliği dersi verilmeye başlandığından bahsettiler. Ek olarak; Yaşantımızda karşılaştığımız (sağlık, ekonomik sıkıntılar …vb.) birçok önemli sorun incelendiğinde altından Doğa Katliamlarının ve İklim Değişikliğinin olumsuz etkilerinin çıktığını ama buna rağmen çevre ve ekoloji haberleri verilirken haberlerin bilinçsiz bir şekilde verilmesinin ve çözüm odaklı habercilik yapılmamasının ne denli büyük bir sorun olduğu vurgusu yapıldı.

Konuşmaların ikinci bölümünde Alternatif Medya ve Sosyal Medya’nın Ekoloji mücadelesindeki önemi üzerine söz alan konuşmacılar özellikle Alternatif Medya’nın önemi üzerinde durdular. Halkın büyük bir çoğunluğunun haberleri Ana Akım medya üzerinden almaya devam ettiğine vurgu yapan konuşmacılar, Alternatif Medya kanallarının her ne kadar ana akım kadar geniş kitlelere ulaşamasalar da ana akım medyaya yön vermekte ne denli etkili olduğundan bahsettiler. Ayrıca Sosyal Medyanın gündem belirlemekteki gücü ve aynı zamanda Yurttaş Gazetecilik mantığı ile Alternatif Medya için önemli bir bilgi kaynağı olduğuna vurgu yapıldı.

Samimi bir ortamda gerçekleştirilen panel, konuşmaların ardından izleyicilerden gelen soruların cevaplandırılması ve Karadeniz’de Ekoloji Mücadelesinin simgelerinden olan Sarı Yazmaların katılımcılara hediye edilmesi ile son buldu.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası “Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası” Etkinlikleri 5 Haziran Pazar Günü Saat: 12:30 Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda “İstanbul`un Çevre Durum Raporu”nun açıklanması ile son bulacak.