(KOS Medya / Foto: Nejla Osseiran – 5 Haziran 2016)

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Çanakkale Yenice’de bir araya gelen yaşam savunucuları Kazdağları’na nefes olmak için  bölgede yapılmak istenen termik santrallere ve siyanürle altın arama iznine karşı ayaktaydı.

20160604_110201-

Foto : KOS Medya

Sadece Çanakkale’nin değil, tüm Marmara Bölgesi’nin oksijen deposu cennet Kazdağları’na her geçen gün yeni bir eko kırım projesi ekleniyor. Yenice’de yapılmak istenen Çırpılar termik santralinin yanı sıra Çanakkale il sınırları içerisinde 17 termik santral projesi bulunuyor. Ayrıca bölgedeki madencilik faaliyetlerine ek olarak geçtiğimiz günlerde Çanakkale Valiliği de Kazdağları’nda siyanürle altın arama izni vermişti. Tüm bu ekokırım projelerine karşı 4 Haziran Cumartesi Yeşil Yenice Dayanışması, İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Kent Konseyi ve Zirve Dağcılık tarafından “Kazdağları’na Nefes Ol” eylemi düzenlendi. Eyleme ayrıca Kazdağı Doğa ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Fosil Yakıtlardan Kurtul İnisiyatifi, Foça Forum, Aliağa Çevre Platformu, Foça Çevre ve Kültür Platformu ile Soma’da Kolin’in kurmak istediği termik santrale karşı direnişin devam ettiği Kozluören’den Kozluören Doğa Direniş Platformu da katılım göstererek destek verdi.

5-

Sabah saatlerinde Yenice Merkez’de Camlı Kahve önünde bir araya gelenleri, Yeniceliler yörük oyunlarıyla karşıladılar. Burada Yenice – Davutköy’de üç yılı aşkın süredir Çan termik santraline kireçtaşı taşıyan kamyonların tozuna dumanına direnen Davutköylü kadınlar “Yeşil Yenicemiz’e hoşgeldiniz!” diyerek bir basın açıklaması 2-gerçekleştirdiler. Bölgenin bereketli Avunya Ovaları’na ve bölgeyi bekleyen tehlikelere değinilen açıklamada Kazdağları’nın canlı ekosistemiyle oksijen deposu olduğunun altı çizildi. Yenice’de bulunan 73 muhtarın 65’inin de termik santrale karşı imza verdiği belirtilen açıklamada “Biz Yenice’liler, Sinop Gerze’liler, Samsun Termeli’ler, Soma Yırca’lılar gibi Termik Santral yapılmasına karşı inatla direneceğiz ve yaptırmayacağız. Soma Kozluören Köylüleri gibi mücadele edeceğiz” dendi. “Kazdağlarını savunmak yaşamı savunmaktır. Yaşamımızı savunacağız” denen basın açıklaması, yöre halkı ile bölge dışından gelen yaşam savunucularının “birleşe birleşe kazanacağız” sloganı eşliğinde sonlandı.

Basın açıklaması ardından “Kazdağları’nı savun, yaşamı savun” pankartı arkasında “Kazdağları’na nefes ol termiği durdur”, “Kazdağları cenettir cehenneme çevirme” dövizleriyle yürüyüşe geçen yüzlerce yaşam savunucusu yürüyüş boyunca “termiğe inat yaşasın hayat”, “termik yapma boşuna yıkacağız başına”, “Yenice’de termik istemiyoruz” , “direne direne kazanacağız” sloganları attı. Yürüyüş sonunda Marmara Parkı Sosyal Tesisleri’ne ulaşıldı ve burada katılımcılar ve desteğe gelen örgütlenmeler adına kısa konuşmalar gerçekleştirildi.

6- 8-

9-

Yapılan konuşmalarda, İda Dayanışma Derneği’nden İlhan Pirinççiler 1995 yılından itibaren 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde her sene Yenice Belediyesi tarafından yürüyüş gerçekleştirildiğini belirterek, bu sene ise Kazdağları’nı kemiren projelerin açıklanmasıyla belediye tarafından yürüyüşün yapılmadığına dikkat çekti ve bu seneki yürüyüşe doğayı, yaşam alanlarını savunmak için Yeniceliler’in sahip çıktığını söyledi. Konuşanlardan Kayatepe eski muhtarı Hüseyin Soylu ise bölgenin özelliklerinden bahsederek termik santrale muhtarların da rızasının olmadığını ve termik santral yaptırmayacaklarını vurguladı.

11-

Kozluören Doğa Direniş Platformu’ndan İsmail Çolak

Soma’da yitirdiğimiz 301 madenciden biri olan Koray Çolak’ın babası İsmail Çolak da Kozluören Doğa Direniş Platformu adına konuşma yapanlardan biriydi. İsmail Çolak Yeniceliler’in yanında olduklarını belirterek, Yırca’dan kovalanan Kolin’den tamamen kurtulamadıklarını, şirketin Kozluören’den geçmesi planlanan termik santral enerji nakil hatları için binlerce ağacı kestiğini söyledi. Sermayenin yer altında öldüremediğini yer üstündeki saldırılarıyla öldürmeye çalıştığını söyleyen Çolak, tüm yaşam savunucularını Kozluören’de gerçekleştirmeyi planladıkları mitinge davet etti.

20160604_114944-

Konuşmalar esnasında çocuklar da nasıl bir Yenice istediklerini resmettiler (Foto: KOS Medya)

Eyleme katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’la Çanakkale İl Genel Meclisi Hicri Nalbant’ın kısa konuşmaları ardından otobüslerle Kireçtepe’ye hareket edildi. Yörük oyunlarının oynadığı, yöre ozanının türkü ve deyişleriyle renklenen etkinlik, yağmurun bastırmasıyla erken sonlandı. Etkinliğin sonlanmasıyla Zirve Dağcılık’la birlikte kamp yapacaklar ise kamp alanına doğru harekete geçtiler.

13- 12-