(Mynet – 6 Haziran 2016)

Yeşil Yol projesi, idari davalara bakan en üst yargı heyeti olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından durdurulmuştu. Buna rağmen Yeşil Yol projesi için Rize Çamlıhemşin’de çok sayıda çam ağacının kesildiği ortaya çıktı.

Doğu Karadeniz’de sekiz ilin yaylalarını geçtiğimiz yıl halkın tüm direnişine rağmen ‘turizmi geliştirme’ gerekçesiyle birbirine bağlamayı amaçlayan Yeşil Yol projesi için Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde çok sayıda çam ağacının kesildiği ortaya çıktı.

Çamlıhemşin’e bağlı Samistal Yaylası’na Yeşil Yol çalışmaları için getirilen iş makinesinin önüne geçerek ‘Devlet kimdir? Devlet bizim sayemizde devlettir’ diyen Rabia Özcan’la kamuoyunun dikkatini çeken Yeşil Yol projesi, bir süredir bölge halkının tüm itirazlarına rağmen devam ediyor.

Bölge halkının Yukarı Kavrun Yaylası’na çıkmasıyla birlikte yol güzergahında bulunan 30-40 metrelik çam ağaçlarının bazılarının motorlu testere ile kesildiği, bazılarınınsa yan yattığı görüldü.

rize çamlıhemşin yeşil yol

Yurttaşların ihbarı üzerine Rize Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’inci Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgede çalışma başlattı.

‘Ağaç kesimi yapılmadığı izlenimi yaratılmaya çalışılıyor’

Bölgede geçen sene yaşanan protesto gösterilerini hatırlatan yurttaşlar, iş makineleriyle devrilen ağaçlara ‘kendiliğinden devrilmiş’ görüntüsü vererek ağaç kesimi yapılmadığı izlenimi yaratılmaya çalışıldığını belirtti.

Fırtına İnisiyatifi avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu ise, “Yeşil Yol güzergahında kalan bu alanda geçen yıl yol çalışmaları yapılmıştı. Orman içerisinde yol yapıldığı zaman orman dokusu ciddi zarar görebiliyor. Ağaçların köklerine zarar verildiyse kış şartlarında devrilmiş de olabilirler. Ancak ağaçlarda kepçe izleri olduğu bilgisini aldık. Konuyu biz de araştırıyoruz” diye konuştu.

Yeşil Yol için verilen durdurma kararıyla ilgili haberler için:

Karadeniz’i baştan sona kurtaracak karar: Yargı Yeşil Yol’a dur dedi