(Haberler – 8 Haziran 2016)

Mersinli yaşam savunucuları, Çevre Planı’nda Akkuyu’nun işaretlenmemesini istedi. Çevreciler, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan 1/50 bin ölçekli İl Çevre Düzeni Planı’nda Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin işaretlenmemesi için eylem yaparak meclis üyelerini duyarlı olmaya çağırdı.

Büyükşehir Belediye binası önünde toplanan çevrecilere CHP Mersin Milletvekilleri Hüseyin Çamak ile Serdal Kuyucuoğlu da destek verdi. Eylemde ‘Mersin’in geleceği için Büyükşehir Belediyesi Planında Akkuyu Nükleer Santrali’ni istemiyoruz’, ‘Bu neyin ısrarı’ pankartı açan çevreciler, ‘Nükleer santral istemiyoruz’ dövizleri de taşıdı.

a5Burada grup adına açıklama yapan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şube Başkanı Gülten Kolbaşı, belediye meclislerinin halkın iradesini yansıttığını belirterek, “Kentimizi yönetin sayın belediye başkanları Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, geçtiğimiz yıllarda belediye meclislerinden alınan kararlarla, toplanan yüz binlerce imzalarla halkın Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşı olduğu ortadadır. Halkın karşı olduğu bir yatırımın projesini belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri olarak onaylayamaz. Her aşaması ülke geleceğini ve canlı yaşamını tehlikeye atacak olan hukuksuz bir şekilde devam eden Akkuyu Nükleer Santral projesinin uygulanmasına alet olmayınız. Akkuyu’nun Çernobil ve Fukuşima olmasına izin vermeyiniz. Akkuyu Nükleer Santrali’nin işaretli olduğu 1/50 bin bin ölçekli planın onaylanmamanızı bekliyoruz” dedi.