(Özer Akdemir / Evrensel – 9 Haziran 2016)

NGS davasına bakan hakimler ve santralde bilirkişi keşfine katılacak olan bilim insanları, NGS’nin inşaatını yapan şirketin otelinde konaklayacak!

Mersin Akkuyu’da yapılmak istenen Nükleer Güç Santrali (NGS) ilgili açılan davaların bilirkişi keşfi 11 Temmuz’da yapılacak. Danıştay 14. Dairesi’nin, bilirkişi heyetine seçilen üyelerle ilgili davacılara gönderdiği listenin altında, heyetin Yanışlı Beldesi Gülnar/Mersinli adresindeki Ulu Resort Otel’den hareket edeceği bilgisi yer aldı.

Otel, keşfe, daha yapılmadan şaibe bulaşmasına neden oldu. Yanaşlı Beldesindeki 5 yıldızlı otelin sahibi olan şirketin internet sayfasından elde edilebilen bilgiye göre Ulu Grup adı altında çok sayıda enerji santrali, otel, turistik tesis, konut gibi inşaat ve otelcilik işleri bulunan şirket aynı zamanda Akkuyu NGS’yi de yapan şirket!

Hatta şirketin internet sayfasındaki “Yurtiçi gerçekleşen projelerimiz” sekmesinde, Akkuyu  NGS ile ilgili açılan davanın bilirkişi heyetinin ve hakimlerinin kalacağı otel ile Akkuyu NGS şirketi inşaatı alt alta bulunuyor.

Davacıların avukatlarından Mehmet Horuş o tarihler arasında 580 TL’lik konaklama ücreti talep edilen otelin hem NGS ile olan ilişkisi, hem de fiyatı nedeniyle iptalini isteyeceğini açıkladı.