(Sendika.org – 10 Haziran 2016)

Artvinliler, Cerattepe maden projesi için ÇED raporundan kopyala-yapıştır ile hazırlanan bilirkişi raporuna tepkisini sokağa taşıdı, Artvin’i haramilere bırakmama ve Cerattepe’yi yağmacılara terk etmeme sözü verdi

Cerattepe’de daha önce “Maden yapılırsa Artvin yaşam alanı olmaktan çıkar” sözleriyle iptal edilen proje için sunulan yeni ÇED raporunun bilirkişi heyeti tarafından olumlu bulunması üzerine harekete geçen, tepkilerini sosyal medyada ve kentteki bilboardlarda gösteren Artvinliler bugün ise sokağa çıkarak kendi raporlarını okudu.

Saat 17.30’da Halit Paşa Meydanı’ndaki açıklamada, bilirkişi raporundaki çarpıklıklara dikkat çekildi. 61 sayfalık raporda tek bir bilgi kırıntısı dahi olmadığı, raporun bazı bölümlerinin Cengiz şirketinin sunduğu raporla birebir aynı olduğu ifade edilirken, Artvin’i yok edecek maden projesine karşı mücadele kararlılığının altı tekrar çizildi.

artvin 10 haziran - 2

Raporda ne analiz ne veri ne yöntem var

Basın açıklamasında Artvin halkı adına konuşmayı Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan yaptı. Normal şartlarda bilirkişi raporlarının analizlere dayalı bir belge olarak hazırlanması ve bu analizlerin de veri, bilgi, yöntem ve çıkarımların anlamlılığı üzerinden oluşturulması gerektiğini söyleyen Karahan, “Raporda böyle bir tartışma yapılmamış; kimi bilgilerin tekrarlanması, genellemeler ve olasılıklar öne sürmekle yetinilmiştir. Bu nedenle rapor her şeyden önce son derece yetersizdir” dedi.


“Bunu yazana bilim adamı denemez”artvin 10 haziran - 3

Raporda orman ile ağacın dahi karıştırıldığını, “Şu kadar ağaç kesilecek, öyleyse zarar olmayacak” gibi ifadelerle bilim dışı bir yaklaşım sergilendiğini belirten Karahan şöyle dedi:

Maden işletmesinin orman ekosistemlerine etkisi, kesilecek ağaç sayısı ya da zarar görebilecek alanın küçük olmasına indirgenemez. Bunu raporuna yazan bir profesöre de bilim adamı denemez. Bu anlamda bu rapor, bir orman fakültesi öğrencisinin bile bildiği gerçeklerin, bazı hocalar tarafından bilinmediğinin ya da bilinse de söylenemediğinin bir göstergesidir.

Ormanlar özellikle de Cerattepe ve Genya’nın Doğal Yaşlı Ormanları, yalnızca ağaçların rastgele bir araya geldiği bir ağaç topluluğu değildir! Öyleyse nasıl oluyor da şirketin yaptırdığı ÇED raporunda bile bazı sakıncalar ve zararlardan söz edilirken bir orman fakültesi hocası, madenciliğin ormana zarar vermeyeceğini söyleyebiliyor. Böyle bir felaket herhalde dünyada tektir ve o da bizim başımıza gelmiştir.

Bilirkişi raporunda madencilik faaliyetinde alınacak önlemlerle ilgili sadece şirketin beyanlarının esas alınmasına da tepki gösteren Karahan, 61 sayfalık rapor metninin yarısından fazlasının ÇED’den aynen alıntılandığının, geri kalan bölümün de ÇED raporunu aklamak için parayla yaptırılan raporlardan farksız olduğunun altını çizdi.

artvin 10 haziran - 4

“Artvin’i haramilere bırakmayacağız!”

Cerattepe’deki maden projesine karşı 20 yılı aşkın bir mücadele yürüttüklerini tekrar anımsatan Karahan, “Bugün her zamankinden daha güçlüyüz. Yaşam alanlarımızı, doğamızı, kurdun kuşun hakkını bu cennet vatanı elbette savunmaya devam edeceğiz. Artvin haramilere bırakılamayacak kadar değerlidir. Baskıyla, zulümle bu toprakları terk edeceğimizi zannedenler boşuna beklemesinler. Biz Artvinliyiz ve bilir bilmez kişilerin sözüyle Artvin’i terk etmeyiz. Buradayız, gitmiyoruz, bekliyoruz!” diyerek konuşmasını noktaladı.

Karahan’dan sonra söz alan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de Artvin halkının yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti. Konuşmanın ardından eylem sonlandırıldı.