(İstanbul Kent Savunması – 13 Haziran 2016)

Beyoğlu Kent Savunması ve İstanbul Kent Savunması, İstanbul’a “kondurulması” düşünülen ucube Martı projesine karşı tüm kent savunucularını 14 Haziran Salı 19.30’da Fındıklı Parkı’nda toplantıya çağırıyor. Çağrı metni şöyle:

KABATAŞ MARTI PROJESİ KABATAŞ ULAŞIM TRAFİĞİNİ FELÇ ETMEDEN BULUŞALIM!

Şehrin en işlek ulaşım merkezlerinden Kabataş’taki vapur ve deniz otobüsü iskeleleri 17 Haziran’dan itibaren ‘martı’ biçimindeki transfer merkezi projesi nedeniyle kapatılacak. Ayrıca Taksim-Füniküler metro hattı kapatılacak, tramvay hattının son iki durağı olan Fındıklı ve Kabataş noktaları iptal edilecek. Denizin doldurulacağı ve süresini bilmediğimiz bu devasa inşaat boyunca vapur, motor, tramvay, metro ve otobüs duraklarını kullanarak işine, okuluna, evine giden on binlerce insan için büyük bir çilenin yaşanacağı ortada.

İBB’nin onay verdiği ve yürüteceği, Boğazın doğal yapısını bozacak bu projeden elbette daha önceki inşaatlar gibi hiçbir İstanbullunun haberi yok. Tüm şehrin akışını ve binlerce insanın gündelik alışkanlıklarını felç edecek olan böyle bir inşaatın hiçbir duyuru/bilgilendirme yapılmadan, sonuçları tartışılmadan başlayacak olmasını bizler, bu şehrin yaşayanları olarak kabul etmiyoruz!

Ve bunu kabul etmeyenlerle yanyana geliyoruz!

14 Haziran Salı 19:30’da Fındıklı Parkı’ndaki çaycıda (Mimar Sinan Üni. yanındaki) buluşuyoruz.

marti1