(Kuzey Ormanları Savunması, Çekmeköy Dayanışma Derneği, 13 Haziran 2016)

Ekolojik kırım projesi 3. köprü, bağlantı yollarıyla talan alanını genişletiyor. Daha önce 3. köprü bağlantı yollarının İstanbul içinden geçmeyeceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın dedikleri aksine, her geçen gün yeni bir bağlantı yolu ortaya çıkıyor. 3. köprü’nün yeni bağlantı bir yolu, Anadolu Yakası – Çekmeköy’e çıkışı sağlayacak. Bu yeni güzergah Çekmeköy Kışlası’nın da sınırını değiştirdi. (1)

İstanbulluların gözlerine bakarak yalan söylediler. Mücella Yapıcı’nın dediği gibi: ”Köprünün yapım aşamasında söylenen şey şuydu: Asla çıkışları olmayacak, orada yapılanmaları teşvik etmeyecek, çevre yolları da bölgeyi tahrip etmeyecek ve tünellerle geçilecek deniyordu. Fakat ne yazık ki; fiiliyat öyle olmadı. Kavşak noktaları inşa ediliyor ve bu kamulaştırmalar da bu çıkışlara ait. Bu çıkışlarda gösteriyorki; 3. köprü bizzahiti kendisi, bizimde söylediğimiz gibi İstanbul’un kuzeyinde korkunç bir yapılaşma baskına neden olacak. Ormanlarda ve yetersiz olan su havzalarında yeni imar rantlarına ve yapılaşma baskına yol açacak”. (2)

Çekmeköy’lüler aynı zamanda Doğa Parkı’na yönelik saldırıya karşı tepkili. Bağlantı yolu için yok edilen orman alanları ile birlikte ilçenin en büyük ve en güzel parkı Doğa Parkı’nın da elden gideceğinden endişe duyuluyor. (3)

Tüm bunlar karşı Çekmeköy Dayanışma Derneği ve Kuzey Ormanları Savunması yaşam savunucularını 17 Haziran Cuma, saat 21.00’de, Çekmeköy Doğa Parkında buluşmaya, mücadeleye çağırıyor.

ae39149a-3c8d-4437-8440-3cb83dd5d542

(1)
İstanbullu’yu kandırdılar: 3. köprü bağlantı yolları talanı genişletiyor

İstanbullu’yu kandırdılar: 3. köprü bağlantı yolları talanı genişletiyor

(2)
‘3. köprü kamulaştırmaları yeni imar rantlarına yol açacak’

‘3. köprü kamulaştırmaları yeni imar rantlarına yol açacak’

(3)
Çekmeköy’de Ormanlardan Sonra Sıra Doğa Parkı’nda mı?

Çekmeköy’de Ormanlardan Sonra Sıra Doğa Parkı’nda mı?

DayanışmaBildiri

Afiş2

Afiş1