(Yalcin Bayer / Hurriyet, 15 Haziran 2016)

Ağaçlı Eyüp’e bağlı bir İstanbul köyü. Kuzey Ormanları Savunması’nın (KOS) mücadele alanında yer alıyor. Sessiz sakin bir köyken 3. köprü inşaatının başlamasıyla Ağaçlı’nın kaderi değişti. On binlerce ağacı kesildi, göletleri kurutuldu, içi dışı geniş bağlantı yollarıyla, viyadüklerle parçalandı. Faaliyet izni verilen Kuzey İstanbul AŞ tarafından kumsalı çitlendi, yasak olmasına rağmen sahilden kum taşınmaya yani çalınmaya başladı. Ağaçlı, 3. köprü ve 3. havalimanı projelerine yakınlığından, olağanüstü yetkilerle donatılmış TOKİ, rant açısından büyük cazibesi bulunan koyun
Yukarı Ağaçlı olarak bilinen bölümünde acele kamulaştırma yapmaya çalışıyor. Sorun mahkemeye taşındı, aylardır Danıştay’ın nihai kararı bekleniyor.

Ağaçlı ve bölgesi, mega projelere hammadde sağlamanın firkati haline geldi. Bu yüzden köy şimdi de taş ocaklarıyla boğuşuyor. KOS, bu saldırılara karşı sokakta sürdürdüğü mücadeleyi mahkemeye taşımaya karar verdi ve valiliğin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

DSC_6925

Agacli’daki mevcut tas ocagi.

tas ocagi patlayici depolama sahasi ve istanbul mandalari

Agacli’daki mevcut tas ocagi icin koy halkina hic haber verilmeden insa edilen patlayici depolama sahasi. saha, koylulere ait olan fotograftaki istanbul mandalarinin yasam alani olan golet kurutularak insa edildi.

Ağaçlı köyü de dahil olmak üzere bölgede bulunan köyler ve bir bütün olarak Kuzey Ormanları, İstanbul’a su ve temiz hava sağlayan, kısacası can veren ekolojik alanlardır.

*: Yalcin Bayer’in makalesinin ilgili kismi alintilanmistir.