Okuma süresi: 2 dakika

(İleri – 14 Haziran 2016)

Muğla’nın Bodrum ilçesi Göktepe mevkiinde inşaat sırasında bulunan 2000 yıllık mezarlara yenileri eklendi. Fakat tarihi mezarlar hem inşaat çalışmaları yüzünden hem de bir borudan çıkan pis su yüzünden tahrip oluyor.

Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi ekipleri tarafından 2015 Aralık ayında kurtarma kazılarının sonlandığı Göktepe mevkinde, Muğla Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü’nün talimatı ile bölgede bulunan inşaata giden yolda yeniden başlatılan sondaj çalışmalarında, yeni tarihi kaya mezarları bulundu. Bölgenin tamamen nekropol (arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölge) olması üzerine duruluyor.

Lüks villaların yapımı için açılan yolda bulunan mezarların birçoğu büyük hasar görmüş, bazıları ise neredeyse tamamen yok olmak üzere. Yapılan inşaat çalışmalar sırasında tarihi mezarların görüldüğü ancak, yol yapmak için üzerlerinin toprak ile örtüldüğü de iddialar arasında.

TARİHİ ALAN TAHRİP EDİLİYOR

nekropol2

2015 yılı Mayıs ayı başlarında inşaat alanında çalışan iş makinası tarafından zarar verildikten sonra bulunan 11 adet tarihi kaya mezarda Bodrum Sualtı arkeoloji Müzesi ekiplerince başlatılan kurtarma kazılarında mezar sayısı her geçen ay arttı. İha’da yer alan habere göre Temmuz ayı sonunda bulunan mezar sayısı 40’a yükselirken, devam eden çalışmalarla birlikte bulunan mezar sayısı 59’a yükseldi. Bulunan tarihi mezarların birçoğu iş makinası tarafından zarar görmüş ve bazı mezarlar tamamen tahrip olmuş durumda.

TÜM MEZARLAR BULUNDU DENMİŞTİ

Bölgede daha önceden çalışmalarını tamamlayan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ekipleri, hazırladıkları sonuç raporunu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne göndermişti. Yeni başlayan sondaj çalışmalarının ardından tarihi mezar sayısının rakamı iyice artarken, kesin mezar sayısının, ekiplerin çalışmasının bitmesinin ardından belirleneceği ve Muğla Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından incelenen rapor doğrultusunda, Göktepe’nin kaderi de belli olmuş olacak.