(KOS Medya – 18 Haziran 2016)

Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi, Belgrad Ormanı’nda bir keşif IMG_20160618_121656yürüyüşü yaptı. Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Ünal Akkemik ve Uzman Hüseyin Irmak’ın rehberliğinde Belgrad ormanından geçirilmek istenen Ortadere ile Yovankoru arasındaki “Dekovil hattı / Raylı sistem” üzerinde yürüdük, dört bir yanı rant projeleriyle sarılmış olan Belgrad Ormanı’nın yaşama direncini selamladık!

Gezide İstanbul’un akciğerleri olan Kuzey Ormanları’nı tahrip ederek, rant amaçlı ‘Yeni İstanbul’ şehri projesi kapsamında inşaatı süren 3. Havalimanı ve diğer mega projelerin bir parçası olarak canlandırılması düşünülen, ‘turistik’ raylı ulaşım sistemi / dekovil hattının Belgrad Ormanı’nın içerisinden de geçirilmesine niyetlenildiği bugünlerde, bu türden olası bir projenin ormanlık alanda yaratacağı tahribatı da inceledik.

IMG_20160618_104359

 

Keşif yürüyüşü, Belgrad ormanından geçirilmek istenen Ortadere ile Yovankoru arasındaki “Dekovil hattı/Raylı sistem” üzerinde gerçekleştirildi. Bu dekovil hattının Belgrad ormanı dışında kalan, Kağıthane ve Eyüp ilçelerinden geçen kısmı dün (Cuma) İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti. Kağıthane’den, Kemerburgaz’a kadar uzanan Cendere Vadisi’ni işgal etmekte olan inşaat patronları için geçirilen projenin ikinci ayağının ise Belgrad Ormanı’nın içinden geçerek Çiftalan Köyü üzerinden Karadeniz kıyısına ulaşması planlanıyor.

Keşif sırasında Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Ünal Akkemik, “Belgrad Ormanını da içine alan orman 12.000 hektardı ve Cumhuriyet döneminde yaklaşık 5.000 hektarı koruma altına alındı. Bugün de yoğun olarak insanların ve mega projelerin baskısı altında” dedi. Akkemik, son dönemde belediyenin Belgrad Ormanı’nın bölgedeki yerleşimciler tarafından dikilmiş yeni bir orman olduğunu iddia ettiğini ifade ederek, gerçekte Belgrad Ormanı’nın insandan önce burada var olan tarihi bir orman olduğunu belirtti.

Uzmanlar, 3. Köprü, havaalanı ve kuzeyde yapılması planlanan yeni şehir ile, zaten etrafı otoyollarla çevrilmiş durumda olan ve yaban hayvanlarının yaşam alanlarının daralması nedeniyle sıkıntı çektiği Belgrad Ormanı üzerindeki tehdidin daha da büyüyeceğini ifade ediyor. Bağlantı yolları etrafından çok hızlı ve plansız bir şekilde ilerleyen yapılaşmalar da mevcut sorunları ağırlaştırıyor. (**)

Belgrad Ormanı içerisinde tarihi dekovil hattının Yovankoru istasyonu mevkiinde, Belgrad Ormanı’nı ve dekovil hattını yarıp geçen 3. köprü yolunu gözlemledik. Bu yol yapılmadan önce Belgrad Ormanı bölünmemiş bir bütündü.

13427825_484377031761126_8982046609143683665_n

Dekovil hattını Belgrad Ormanı içinden takip ettiğimizde ormanı ağaca indirgeyen zihniyetin 3. köprü bağlantı yollarıyla tüm ekosistemi nasıl ikiye böldüğüne şahitlik ettik…

fidan

Ormanı yaran 3. köprü bağlantı yolu. Refüjde çok övündükleri, yaşayıp yaşamayacağı meçhul diktikleri “milyonlarca” fidan, arkada ise Belgrad Ormanı…

Yine Yovankoru istasyonu civarında Belgrad ormanına dökülen molozlar saptadık.

Belgrad Ormanı’nın ekosistemi genel olarak, içinde barındırdığı su kaynaklarıyla birlikte ciddi tehlike altında. Suyu kendine yetmediği için çok uzaklardaki Trakya köylerinin suyunu alan İstanbul için su çok önemli bir kaynak durumunda.

Belgrad Ormanı’nı korumaya yönelik çalışmalarımız sürecek, ilgili çalışma grubuna katılmak isteyenleri Cuma günü haftalık KOS forumuna tanışmaya bekleriz…

IMG_20160618_124214

(*) Dün (Cuma) günkü İBB Meclisi oturumunun hemen öncesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane binası önünde eylem yapan Kuzey Ormanları Savunması üyeleri, Belgrad Ormanı’nın içinden geçecek Dekovil hattını protesto etmişti:

Kuzey Ormanları’na “dekovil” kılıklı rant projesi AKP ve CHP’lilerin oylarıyla kabul edildi

Kuzey Ormanları’na “dekovil” kılıklı rant projesi AKP ve CHP’lilerin oylarıyla kabul edildi

(**)

“3. Köprü için bağlantı yollarıyla birlikte Avrupa yakasında 1416 hektar, Anadolu Yakası’nda 1126 hektar olmak üzere 2542 hektar orman alanı tahsis edilmiş. 3. Havalimanı için ayrılan 7650 hektarlık proje alanının 6173 hektarı orman, 236 hektarı mera, 60 hektarı ise tarım arazisi. İki projenin bağlantı yolları için doğrudan kesilecek orman alanı 8715 hektar, bu da İstanbul ormanlarının yüzde 3,65’ine denk geliyor. Bu projelerin bölgede yaratacağı yeni kullanım alanları ve yapılaşmayla kesilen ormanın bu rakamda kalmayacağı gün gibi ortada.”

Kaynak:
İstanbul ve yeşil (y)alanlar üzerine
http://arsiv.taraf.com.tr/yazilar/pelin-cengiz/istanbul-ve-yesil-yalanlar-uzerine/31191/