(Semih Ersözler /Antalya Ajans – 19 Haziran 2016)

Antalya’da 4 Haziran’dan bu yana binlerce balık ölümünün yaşandığı Türkiye’nin en önemli rafting merkezlerinden Köprüçay’ın denize döküldüğü alanda bu kez de caretta caretta ölümleri şaşkınlık yarattı.
Antalya’nın Serik ile Manavgat ilçelerini ayıran Köprüçay’ın denizle buluştuğu Perakende Sahili’nde dün 3 caretta caretta ölüsü sahile vurmuş halde bulundu. Caretta carettaların daha önceden öldüğü tahmin edilirken, kaç gün önce öldükleri öğrenilemedi. Vatandaşlar tarafından fotoğraf ve görüntüleri çekilen caretta carettaların, balık ölümleriyle bir ilgisinin olup olmadığı da merak ediliyor. Balıkların öldüğü Köprüçay Irmağı’ndaki nokta ile caretta carettala ölülerinin bulunduğu sahil arasında 4-5 kilometrelik mesafe bulunuyor.

antalya-koprucay-caretta-olusu 1 (2)

BİNLERCE BALIĞIN ÖLÜM NEDENİ HENÜZ BULUNMADI
Köprüçay, 4 Haziran’dan bu yana binlerce balık ölümüyle gündeme gelmişti. Çamur rengine dönüşen ırmakta yüzmek, balık tutmak ve buradan tutulan balıkların satışı ve tüketimi yasaklanmıştı. Köprüçay’ın doğduğu Isparta’nın Sütçüler İlçesi’ne bağlı Darıbükü Köyü’nde inşa edilen baraj ve devamındaki 3 HES projesiyle ilgili inşaat çalışmalarıyla ilgili olabileceği düşünülmüştü. Alınan su numuneleriyle yapılan incelemeler sonucunda balık ölümlerinin nedeni bulunamamış, numuneler daha kapsamlı olan İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne gönderilmişti. Antalyaspor taraftarları da dün balık ölümleriyle ilgili Köprüçay’da protesto eylemi yapmıştı.
Balık ölümleriyle ilgili imza platformu change.org.tr aracılığıyla da imza kampanyası başlatılmıştı.