(İstanbul Kent Savunması – 21 Haziran 2016)

Yaklaşık 6 yıldır kayyumda olduğu için belirsizlik içinde bekletilen ve ruhsat işlemleri çözümsüz bırakılan Hazzopulo Pasajı esnafına zabıta ruhsat bahanesiyle boşaltma baskısı yapıyor.

20 Haziran günü, Hazzopulo Pasajına gelen zabıtanın çaycı Mustafa Amca’nın mekanına ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle dükkanlara bugün için tahliye tebligatı yaptığı bildirildi. Bugün herhangi bir tahliyenin gerçekleşmediği Hazzopulo Pasajı’ndaki esnaf ruhsat için başvurdu, Belediye’den yanıt bekliyorlar.

Galatasaray Lisesi’ne yakın konumda bulunan, İstiklal Caddesi’ne açılan geçitle girilen 145 yıllık pasaj İstanbul’un kültür miraslarından, öğrencilerin ve sanatçıların da uğrak mekanlarından. Pasajda zanaatkarlar, kitapçı ve sahaf dükkânının yanısıra şarap evi ve çay ocakları bulunuyor.

Hazzopulo Pasajı yaklaşık 6 yıldır kayyumda. Bu süre içerisinde ne ruhsat için esnafa yol gösterildi ne de kayyum tarafından tadilat yapıldı. Sahipsizlik sorunundan atanan kayyumun bu ilgisizliği yüzünden ensaf ve zabıta pek çok kez karşı karşıya geldi. Beyoğlu’nun en eski yapılarından olan pasaj kaderine terk edildi. Şimdiyse belediye “ruhsat”ı hatırladı. Yıllardır ruhsat vermeye yanaşmayan belediyenin zabıtalarının dün pasaja gelerek ruhsatı olmayan esnafa tahliye tebligatı yapması tepkiyle karşılandı.

Kaynaklar:
https://twitter.com/RifatDogann
http://www.abcgazetesi.com/hazzopulo-pasaji-hakkinda-bosaltma-karari-19220h.htm