(Sendika – 25 Haziran 2016)

Beşiktaş Abbasağa Mahallesi’nde içinde anıt bulunan Ihlamurdere-Yıldız Caddesi üzerindeki tarihi parkın etrafı kişiye ait olduğu iddia edilerek yüksek panellerle kapatıldı. Mahalle sakinleri konu ile ilgili araştırmaları sonucu Beyaz Masa’nın parkla ilgili referanduma gidileceği bilgisini verdiği halde Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi’nin bu bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Beşiktaş Abbasağa Mahallesi’nde tarihi anıtların ve ağaçların bulunduğu toplam 11 bin m2’lik alan içinde koruma altındaki arazi uzun yıllardır kamusal alan olarak kullanılıyordu. Kamusal alan olarak kullanılan yerin sahibi olduğunu iddia ettiği bir kişi alana taşeron firma göndererek Ihlamurdere-Yıldız Caddesi üzerinde bulunan tarihi parkı yüksek panellerle kapattırdı.

Mahalle sakinlerinden İnci Ateş olayı araştırdıklarında taşeron firmanın bir bilgisinin olmadığını sadece bir kişi tarafından anlaşılarak kapatılmaya başlandığını söylendi. Bunun üzerine Abbasağa Mahallesi Muhtarı Yüksel Sağat ile birlikte mahalle sakinleri Beyaz Masa, Beşiktaş Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile görüştü.

İnci Ateş, Abbasağa Mahallesi Muhtarı Yüksel Sağat’ın araştırmaları sonucunda ise Beyaz Masa’nın mahalle sakinlerine “Buranın bir şahsa ait olduğu ortaya çıkmış” dedi. Ancak  ne Beşiktaş Belediyesi’nin ne de Büyükşehir Belediyesi’nin bir bilgisinin olmadığını söyledi. Mahalle sakini İnci Ateş şunları ekledi:

Mahkeme süreci devam ederken, altını çizerek söylüyorum özellikle, Beyaz Masa biliyorsunuz Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı. Beyaz Masa’nın muhtarımız Yüksel Hanım’a verdiği bilgi şu: “Efendim burası referanduma sunulacakmış. Belli bir kısmı bize bırakılarak kalan kısmına birinci alternatif olarak, inşaata başlansın mı yoksa referandumun ikinci seçeneği için mahkeme sonucu beklensin mi?” diyerek neyin lütfüdür anlamış değiliz.

Ateş, “Beşiktaş Belediyesi’ne buranın bir sit alanı içinde tarihi anıt ve ağaçların bulunduğunu bildiği halde bize bir lutüfta bulunuyormuş gibi referandum önerisi geliyor ve bunu nasıl oluyor da Beyaz Masa biliyor. Beyaz Masa biliyorsa demek Büyükşehir Belediyesi de biliyordur. Dolayısıyla Beşiktaş Belediyesi’nin de haberdar olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu tabi ki sadece tahmin” diyerek yaşananları anlattı.

Mahalleli olarak muhtarla birlikte dört ayrı dilekçe yazdıklarını ve imza topladıklarını söyleyen Ateş, imzalar sonuçlandıktan sonra şahsi olarak yaptığı başvurular sonucunda ayrıca toplu imzalarının da bulunduğu dört adet dilekçeyi Beşiktaş Belediyesi Başkanlığı’na, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na parkın bağlı olduğu 3. No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı’na ve Beşiktaş Kaymakamlığı’na en kısa sürede takdim edeceklerini ifade etti.