(KOS Medya – 26 Haziran 2016)

Ülkenin dört bir yanında çıkan yangınlar orman alanlarına zarar vermeye devam ediyor.

Olimpos tahliye ediliyor

Antalya’nın Kumluca ilçesinde beş mahallede etkili olan ve kısmen kontrol altına alınan yangının ardından bu kez ilçenin tatil merkezi Adrasan’da bir yangın daha çıktı.

adrasan-yangin

Saat 11.00 sıralarında başlayan yangında ilk belirlemelere göre üç ev zarar görürken, yangının sıçrama ihtimaline karşı tedbir amaçlı otel ve tatil köylerinin yoğunlukta olduğu Olimpos’un boşaltılmaya başlandığı belirtildi.

Lice Kırsalında çıkan orman yangını köyleri tehdit ediyor.

55044

Diyarbakır’ın Lice kırsalında orman yangını başladı. Yaklaşık 3 futbol sahası büyüklüğündeki alan yangında küle dönerken, alevler ilerliyor. Yangının köylere yaklaştığı belirtilirken, köylülerin müdahalesine de izin verilmiyor. Bölge halkı yangına acilen müdahale edilmesi çağrısı yaptı.

Edirne’de ki orman yangını büyüyor! Yazlık alanlara doğru ilerliyor

edirne-de-ki-orman-yangini-buyuyor-yazlik-alanlara-dogru-ilerliyor-1466947132

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere köyünde çıkan orman yangını 3. gününde kısmen kontrol altına alınırken, yangın tehlikesi ise rüzgarın şiddetlenmesiyle devam ediyor.

keşan

2 gün önce Sazlıdere köyünde, iddiaya göre, atılan bir sigara izmaritinden başlayan ve kısa sürede geniş alana yayılan orman yangını, 3. gününde kısmen de olsa kontrol altına alınabildi. Sazlıdere köyünden Gökçetepe köyüne kadar ulaşan yangın, köy ve sahildeki yazlık alanları tehdit etmeye başlamıştı.

Siirt’te de 10 hektar orman alanı zarar gördü

resized_b9d27-115812b20

Siirt’e bağlı Gökçebağ Beldesi Seyfo Vadisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yangını fark eden köylülerin durumu jandarmaya bildirmesi üzerine olay yerine gelenOrman İşletme Müdürlüğü, Gökçebağ ve Siirt Belediyesi itfaiye ekipleri, yangına müdahale etti.

Yaklaşık 5 saat süren müdahalenin ardından yangın kontrol altına alındı. Yaklaşık 10 hektar alanda etkili olan yangında birçok bağ ve tarım alanında hasar meydana geldi.

Hatay’da Orman Yangını

Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangında 8 hektar alan zarar gördü.Alınan bilgiye göre, Mimar Sinan Mahallesi’ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

hatay-da-ikinci-kez-orman-yangini-1466946687

Yangına, Kırıkhan Orman İşletme Şefliğine ait 2 arazöz ve Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti.

Müdahaleler sonucunda kontrol altına alının yangında, 8 hektar alan zarar gördü.

Kaynak: AA, DHA, DİHA