(Emrah Dinçer / Aydın Hedef – 23 Haziran 2016)

Enerji şirketinin yaptığı çalışmalar sırasında ağaçlarını kesmesine tepki gösteren mahalle sakinleri, ağaç katliamının durdurulması için avukatları Hamza Bilge ile birlikte, Aydın Valisi Ömer Faruk Kocak’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Avukat Bilge, “Sayın Valimiz, ziyarette bize, kendisinin bu konuyla ilgili yetkisinin olmadığını, kamulaştırma bedeline ilişkin itiraz edilebileceğimizi söyledi” dedi.

İddiaya göre, bir enerji şirketi, 3 yıl önce İzmir’in Ödemiş ilçesi ile Aydın’ın Nazilli ilçesi arasında yaklaşık 25 kilometre uzunluğunda RES Enerji İletim Hattı kurmak için harekete etti. Mülk sahipleri ikna edilerek arazilerde kamulaştırma yapılmadan 24 kilometre çekilen hat, geçen yıl Mayıs ayında Sultanhisar’ın Malgaç Mustafa Mahallesi’ne kadar ulaştı. Mahalle sakinleri, kamulaştırma yapmadan arazilerinde çalışma yapmak isteyen şirket hakkında suç duyurusunda bulunurken, şikayet üzerine şirket de çalışmalarını durdurdu. Bu yıl Ocak ayında, 25 kilometre uzunluğundaki arazi için Bakanlar Kurulu’ndan acele kamulaştırma kararı alan şirket, Haziran ayında kalan 1 kilometrelik hat için çalışmalara kaldığı yerden yeniden başladı.

“YETKİM YOK”

Çalışmalar sırasında ağaçlarının kesilmesine tepki gösteren mahalle sakinleri, ağaç katliamının durdurulması için avukatları Hamza Bilge ile birlikte, Aydın Valisi Ömer Faruk Kocak’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Avukat Bilge, “Şirket acele kamulaştırma kararı almadan önce, arazide tıraşlama yöntemi ile elektrik hattını çekiyordu, şimdi ise ağaçları kökünden kesiyor. Halbuki böyle bir yetkileri yok. Yönetmeliğe göre en fazla 5 metre alanda ağaç kesebilirler. Şirketin yönetmeliğe ayrı şekilde yürüttüğü çalışmaları anlatmak için Vali ile görüştük. O da bize, kendisinin bu konuyla ilgili yetkisinin olmadığını, kamulaştırma bedeline ilişkin itiraz edilebileceğimizi söyledi. Yaklaşık 2 bin tane kestane ağacı kesildi, bizim buna sessiz kalmamız mümkün değil. Biz, mücadelemizi sonuna kadar devam edeceğiz” diye konuştu. Bilge, şirket hakkında Eylül ayında da ceza davası açtıklarını ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

“AĞAÇLARIMIZA, YAZIK DEĞİL Mİ?”

73 yaşındaki mahalle sakinlerinden Üzeyir Gümüş de “O ağaçlar, dedemden kalma. Her yıl o ağaçlardan 700 kilogram ürün alıyorduk. O ağaçlara, yazık değil mi? Ne zorluklarla o ağaçlar günümüze geldi. İnsanın, biraz emeğe saygısı olur” dedi.

EVİNİN ÜZERİNDEN YÜKSEK GERİLİM HATTI GEÇİYOR

Ercan Koçoğlu ise, “Evimin üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyor. Ama şirket, evimi kamulaştırma alanı içerisine bile sokmadı. Firma yetkilileri bana ev, yapacaklarını söylediler. Ancak bu sözlerini de tutmadılar. Şuanda eşim ve çocuklarım ile birlikte hayati tehlikemiz söz konusu olmasına rağmen o evde yaşamaya devam ediyoruz. Çünkü gidecek başka bir yerimiz yok. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“İDARECİLER ÜÇ MAYMUNU OYNUYORLAR”

Mahalle sakinlerine destek veren Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili de, şunları dedi: “Şirketler tarafından Aydın, bir enerji çöplüğü haline getirilmektedir. Aydın milletvekilleri, ziraat odası başkanları ve ilgili kurum temsilcileri, yaşananlar karşısında susmayı tercih ediyorlar. İdareciler ise, üç maymunu oynuyorlar. 3-5 sene sonra, tarım ürünlerimiz, yok olup gidecek. Geç olmadan, bu duruma hep birlikte çözüm bulmalıyız, yoksa geriye yaşanacak bir Aydın kalmayacak.”