(KosMedya, 27 Haziran 2016)

Yeniköy, İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki Kuzey Ormanları köylerinden biri. 3. havalimanı projesinin saldırılarıyla boğuşuyor. Görsel, uzun zamandır bölgede yürütülen kömür çıkarma faaliyetleri için Milten Holding’e tahsis edilmiş bir alanı gösteriyor.

Görselin sol tarafında, deniz tarafındaki kulübeye benzer büyük beyaz yapının hemen arkasında kalan düzlük ve onun da arkasındaki tepe sırtında görülen ağaçlar, maden faaliyeti sonrası rehabilitasyon amaçlı dikilen cam ağaçları. Bölgenin bugünkü halini ise görselin sağ tarafı gösteriyor. Daha doğrusu iki sene içinde rehabilitasyon alanı ve çevresinin geldiği içler acısı hali. Proje sahasındaki doğal ormanların başına gelen ise çok daha acı ve burası da benzer bir tehlike altında.

Peki Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun rehabilitasyonu nerede başlayıp nerede bitiyor? Maden faaliyeti sonrası rehabilite edilen alanları keyfi şekilde başka projelerin sahasına katınca tam olarak ne oluyor? Olan şu: servis yolları açmak ve yan şantiye yapıları inşa etmek için kendi eliyle diktiği ağaçların da canını alıyor Ormankıran.

Ne de olsa devlet yetkilisi Ormankıran, çeker gider bir gün. Pişkinliğin son noktasına varmıştır Yeniköy’de, Güvercinlik Koyu’nda, Cerattepe’de, Lice’de, Keşan’da, Kumluca’da.

Keser döner sap döner Veysel. Seni meşe tutar, hesabı kayın sorar.

ykoyonceson ra3

Veysel Eroğlu ve bakanlığı, KOS’un ‘Faili Veysel’ eyleminden hemen sonra bir açıklama yapmış ve şöyle demişti: “Orman alanlarında madencilik faaliyetlerine izin verilmesi orman alanlarının kurban edildiği anlamına gelmemekte olup, mevcut sahalarda madencilik faaliyetlerinin tamamlanması akabinde rehabilitasyon çalışmalarına başlanmakta, sahalar Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından teslim alınıp ağaçlandırma faaliyetleri yapılmaktadır.”

Bunun üzerine KOS, iki gün önce bölgeden Ormankıran’a seslenmişti: ‘Rehabilitasyon Bu Mu Veysel?’

5