(İstanbul Kent Savunması – 29 Haziran 2016)

28 Haziran gecesi, Atatürk Havalimanı’ndaki canlı bombalı saldırıdan sağ kurtulan yüzlerce turist İETT otobüsleriyle ve özel havayollarına ait otobüslerle Taksim Meydanı’na bırakılarak ‘kaderlerine terk edildi’! Çoğu turist otellerinden çıkış yaptığı, uçuş seferleri iptal olduğu için ve kalacak yerleri olmadığı için meydanda oturmaya başladı.

28 haziran atatürk hl taksim

İlerleyen saatlerde, mağdurların otele kadar taksi ücretlerini ödemeleri şartıyla ‘sadece’ THY yolcularına ücretsiz konaklama sağlandı, ama THY yolcusu olmayan yüzü aşkın turist hala sokakta kaldı. Sabahın dördünde hala turist indiren otobüsler meydana gelmeye devam ediyordu.

Yaşam savunucuları, twitter üzerinden haberleşerek, turistlerle iletişim kurmak için İngilizce bilen ve konaklama yardımı sağlayabilecek kişiler bulmak için seferber oldular. Bir süre sonra bazı kanallar da haberi duyurmaya başladı. Gönüllülerin organizasyonuyla turistlerin çok büyük kısmı otellere yerleştirildi.

ataturk_havalimani_patlama_taksim_turistler_3-1024x768

Gece boyunca İstanbul Kent Savunması twitter hesabından yapılan yardım çağrılarını paylaşanlara, Taksim meydana gelenlere ve evini / otelini açanlara teşekkür ederiz.