(Sendika.org – 29 Haziran 2016)

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB çağrısıyla bir araya gelenler Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen bombalı intihar saldırılarını protesto etti. Açıklamada terör saldırılarını gerçekleştirenler, zemin hazırlayanlar, işbirliği yapanların, toplumsal yaşamın tüm gözeneklerine kadar gericiliği örgütleyenlerin bu karanlığın baş sorumlusu olduğu söylendi

İstanbul Kadıköy‘de bugün 19.00’da biraraya gelen emek ve meslek örgütleri Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen bombalı intihar saldırıları kınandı. AKP iktidarının “yurtta savaş dünyada savaş” stratejisi nedeniyle yaşananların özetlendiği basın açıklamasında, Suriye içindeki ve dışındaki başta cihatçı terör örgütleri olmak üzere muhalif güçlere verilen destek, 7 Haziran seçimleri sonrasında 400 vekil alınmadığı için “kaos”un yaratılması ve tüm demokratik tepkilerin şiddet ile otoriter ve baskıcı bir düzenle susturulmaya çalışıldığı söylendi.

Karanlığın baş sorumlusu belli

Açıklamada “IŞİD terörünü ülkemize sokarak masumları katlettirenler katliamlardan sorumludur” denildi ve terör saldırılarını gerçekleştirenler, zemin hazırlayanlar, işbirliği yapanların, toplumsal yaşamın tüm gözeneklerine kadar gericiliği örgütleyenlerin bu karanlığın baş sorumlusu olduğu söylendi.

Normal karşılamayacağız

Emek ve demokrasi güçleri bu eylemle karanlığa teslim olmayacaklarını, ölümlere alışmayacaklarını ve normal karşılamayacaklarını duyurdu ve ölenlelrin yakınlarına baş sağlığı, yaralananlara acil şifa diledi.

DİSK adına Kanber Saygılı, KESK Döndem sözcüsü Fadime Kavak, TMMOB İKK’dan Cevahir Efe Akçelik ve TTB adına Samet Mengüç de söz alarak, katliamı protesto etti.

Avcılar‘da da bir araya gelenler oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminde yapılan açıklamada “Kaybettiğiniz için başlattığınız savaşta galibiyetlerinizi alın , Sarayınızı alın , iktidarınızı alın ve gidin bu ülkeden. Kandan katliamdan başka hiç bir şey yapmıyorsunuz. Katilsiniz. İnsanca yaşayacağız. Toplu taşımaya korkmadan binecek , işimize okulumuza korkmadan gideceğiz. Bu katiller yaşamı yıktıkça biz yaşamı korumaya yaşamı savunmaya yaşamı inşa etmeye devam edeceğiz. Bizim istediğimiz bir memleketi , insanca Yaşayacağımız bir memleketi kendi ellerimiz ile kuracağız” denildi.

atatürk havalimanı protesto2

Beşiktaş‘ta saat 19,30 da bir araya gelenler önce dövizler hazırlayarak ve mumlar yakarak oturma eylemi gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda “Katliamın failleri bellidir. Nasıl ki 7 Haziran’dan bu yana ülkenin dört bir yanı kan içindeyse ve failleri saraylarda oturuyorsa bu katliamın failide AKP ve IŞİD’dir. Failleri; “Canlı bombalar eylem yapmadan yakalayamayız”diyenlerdir. AKP halkın can güvenliğini sağlayamamakla birlikte, savaş politikalarıyla ölüm tehdidi her geçen gün daha da artmaktadır. Son 1 yılda 12 katliam olmuş ancak hiç bir istifa bulunmamakta. Üstelik sorumlular utanmadan “bu nasıl olur” diye bize sormaktalar. Bu sorunun cevabı AKP’nin savaş politikalarında, IŞİD’le olan bağlantılarında gizlidir”denildi.

atatürk havalimanı protesto3 beşiktaş

Ankara‘da DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen demokratik kitle örgütleri “Katliamların hesabı sorulacak” dedi.

Basın açıklamasını okuyan ATO’dan Mine Önal “Demokrasi için verilecek emeğimiz, uğruna direnilecek memleketimiz, faşizme ve diktatörlüğe teslim edilmeyecek düşlerimiz var” dedi. Yapılan açıklama sonrası eylem sonlandırıldı.

atatürk havalimanı protesto4 ankara

Tuzluçayır ve Eryaman‘da da katliamın ardından sokağa çıkıldı. Tuzluçayır’da mahalle aralarında yürüyüş yapıldıktan sonra yol trafiğe kapatıldı. Yarın (30 Haziran) için saat 20.00’a Tekmezar Parkı’na çağrı yapıldı. Eryaman’da ise sokağa çıkanlar “Yaşamak için AKP’yi durdur” dedi.

atatürk havalimanı protesto5-tuzluçayır

Mersin‘de Emek ve Demokrasi Platformu Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Yılmaz Bozkurt ” Toplum olarak sürüklendiğimiz karanlık girdabı daha da derinleştiren tek adam diktası bu katliamdan sorumludur. Derhal istifa etmelidir. Biz ölümlere karşı barışı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

atatürk havalimanı protesto6 mersin