(Diken – 1 Temmuz 2016)

Tarihin en büyük sızıntılarından Panama belgelerinde ismi geçen Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’in 6 off-shore şirketini yöneten Şeref Doğan Erbek’in, Rıza Sarraf’ı tutuklatan New York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara tarafından ABD’de arandığı ortaya çıktı.

Belgelerin tamamının yayınlanmasıyla Türkiye’den yaklaşık 600 işinsanı ve 21 aracının Panama’da offshore şirketlere sahip olduğu ya da bu şirketlerde payı olduğu ortaya çıkmıştı.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında internete sızan ses kayıtlarında “Milletin a… koyacağız” sözünü ettiği duyulan, AKP’nin mega projelerindeki ‘favori’ müteahhitlerinden, Artvin’in Cerattepe mevkiinde halkın tüm itirazlarına rağmen tüm ekolojik sistemi altüst edecek bakır madenini kurmaya çalışan Mehmet Cengiz de Panama belgelerinde ismi geçen işinsanlarından biriydi.

Aracının ‘pis işleri’

Cumhuriyet’ten Pelin Ünker’in haberine göre, Cengiz’in MossFon üzerinde altı off-shore şirketi bulunuyor. Bu şirketler için aracılık faaliyeti yürüten ve imza yetkisi olan Şeref Doğan Erbek’in hakkındaysa savcı Bharara’nın talebiyle 70 yıl hapis istemiyle tutuklama kararı var.

Bu kararın gerekçesiyse Bharara’nın 10 Eylül 2015’te başlattığı soruşturmaya göre ABD borsalarına Çinli şirketleri getiren New York Global Group’un sahibi Benjamin Wey’in finansal danışmanlığını yaparken, 2007-2010 arasında gizli anlaşmalarla bu şirketlerin piyasa fiyatı ve talebi üzerinde manipülasyon yaptığı iddiası. Suçlamaları reddeden Erbek, yeterli kanıt bulunmadığı ve suçlamaların bu yıl içinde düşeceğini savunuyor.

Cenevre’de yaşayan Erbek, Cengiz’in şirketlerinin belgelerini de yine Cenevre’deki ofisinde tutuyor. Cengiz’in banka hesapları Garanti Bankası ve Akbank’ın Amsterdam şirketlerinde bulunuyor. Off-shore şirketlerinin merkeziyse Niue ve Britanya Virjin Adaları. Cengiz, bu şirketler üzerinden her tür alım-satım, gümrük anlaşması, para aktarımı ve off-shore işlemlerini yapıyor.

AKP’yle yakın ilişkilerdeki Türk ortaklar

Cengiz’in 200 bin hisseden 40 binini elinde tutttuğu Bonito International şirketinin diğer ortakları Ahmet Can Gümüşoğlu ve Mehmet Hakan Akkaya. Bahama merkezli IPCO S.A, Cengiz Özçelebi ve Eurostock AG de şirket hissedarları arasında.

Can Gümüşoğlu, Mehmet Hakan Akkaya ve Cengiz Özçelebi, İTO sicil kayıtlarına göre Balen Makina Enerji İnşaat Sanayi şirketinin sahipleri. Şirket aralarında İstanbul, Ankara, Konya, Rize, Malatya ve Konya büyükşehir belediyelerinin de bulunduğu AKP’li belediyelerle çalışıyor.

Cengiz’in diğer off-shore şirketleriyse şöyle:

* Digital European Company Ltd.: 2004’te Galler’in başkenti Cardiff’te kuruldu.

* Mec Metal Equipment & Consultancy Co: 6 Temmuz 2006’da Londra’da kuruldu. Şirketin yüzde 99’u Cengiz şirketlerinden Bonito International Inc’ye, yüzde 1’i Britanya’daki ortağı Merlan Investment and Services Limited’a ait.

* Copal Trading and Consultancy: 10 Temmuz 2008’de kuruldu. Bu şirketin de yüzde 1’i Britanyalı Pluto Overseas Trading Limited’e ait.

* Rockcore Minerals and Metals Corporation: 23 Eylül 2008’de kuruldu. Şirketin yüzde 99 hissesi Britanya Virjin Adaları merkezli Tawler Business’e, yüzde 1 hissesi de  Londra merkezli Rockcore Minerals and Metals Investment Ltd şirketine ait.

* Greycastle Enterprises Ltd: 2 Aralık 2009’da Britanya Virjin Adaları’nda 50 bin dolarlık sermayeyle kuruldu. Bu şirket için Mehmet ve Ekrem Cengiz, Garanti Bankası Amsterdam şubesinde hesap açtırmış.