(Sendika.org / – 2 Temmuz 2016)

Düzeltme: Çiftci-Sen başkanı Abdullah Aysu’nun MST ile kişisel olarak bağlantıya geçerek yaptığı açıklamaya göre MST öldürülen avukatın kendi avukatları olmadığını belirtti. Kaynak: https://www.facebook.com/abdullah.aysu.52/posts/10204825430276046

Brezilya’da Topraksızlar Hareketi MST’nin avukatı Rubens Moreno Rubio Junior arabasından indiği sırada silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü.

Brezilya’da Yeni Dünya Topraksızlar Hareketi (MST) avukatı, Rubens Moreno Rubio Junior, 27 Haziran Pazartesi akşamı saat 20.30 sularında öldürüldü. Olay, Alta Floresta Belediyesi MT-208 Karayolu’nun kıyısında yer alan, Comunidade Novo Horizonte kırsal alan özel mülkiyetinde meydana geldi.

Yetkili makamların verdiği bilgiye göre avukat, eşi ve oğlu ile (marka/model açıklanmamış) bir arabada evlerine doğru giderlerken yaşandı. Avukat kapıyı açmak için indiği zaman, en az üç el silah atışı ile saldırıya uğradı.

Avukatın eşi ve oğlu, araba ile şehre döndüler ve polis memurlarına suçu bildirdiler. Resmi Uzmanlık ve Teknik Tanıma’dan (Politec) bir ekip olay yerine geldi ve otopsi için ceset Medical Yasal Enstitüsü’ne (IML) götürüldü.

Rubens Junior, MST hareketini, Novo Mundo şehrinde olduğu kadar Mato Grosso eyaletinin diğer şehirlerinde de savunmaktaydı. Bu nedenle, cinayetin arazi anlaşmazlığı ile bağlantılı olduğu düşünülmekte.

Saldırıyı gerçekleştiren şüpheli ise halen bulunamadı.

Sendika.Org, 24horasnews.com

Çeviri: Duru Ors