Haber

Published on Temmuz 5th, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

Damat’tan nükleer gözdağı: Yatırım yapmazsak İstanbul elektriksiz kalacak

(Diken – 4 Temmuz 2016)

Önümüzdeki dönemde yatırımların gerçekleşmemesi durumunda İstanbul’un elektriksiz kalabileceğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, nükleer santralleri kastederek“Bu işin şakası yok. Üç, beş yılda hayata geçirmezsek İstanbul’da elektrik kesintileri başlayacak” dedi.

Kısa bir süre önce Albayrak’ın doktora tezinde, her fırsatta savunduğu ‘nükleer santrallerin çevreye ve insan sağlığına karşı zararları’nı yazdığı da ortaya çıkmıştı.

Albayrak, Çin seyahati dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı ve nükleer santral tartışması bir kez daha gündeme geldi.

Sabah’ta yer alan habere göre Çin’in başkenti Pekin’de imzalanan nükleer enerji alanındaki mutabakat zaptını değerlendiren Albayrak, şöyle konuştu: “İyi niyet protokolü imzaladık. Sinop’ta yapılacak ikinci nükleer santral için Japon Mitsubishi ve Fransız Areva ortaklığıyla anlaşma yapılmıştı. Doğudan batıya kadar bütün ülkelerle nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye’nin bu konudaki altyapısını geliştirmeye yönelik çalışmalarımız da sürüyor.”

‘O yatırıma, bu yatırıma karşısınız diye bir şey yok’

İstanbul’un gelecekte elektriksiz kalabileceğini savunan Albayrak, sözlerine şöyle devam etti: “Marmara Bölgesi Türkiye’nin elektriğinin üçte birini tüketiyor. Nüfus ve sanayi açısından hayati bir yer. Karadeniz’den İstanbul’a elektrik getiriyoruz. İletim hattında kayıplar ve maliyet yükü gibi birçok risk üstleniyoruz. Bu işin hiç şakası yok, bu milli bir mesele. Türkiye olarak şunu görmemiz ve karar vermemiz gerek. Marmara Bölgesi’nde baz yükü ihtiyacını karşılamak için enerji yatırımı yapacağız. Nasıl yapacağız? Ya gazdan, ya ithal kömürden ya da yerli kömürden… Ama cari açık ve istihdam açısından bunu yerli kaynakla yapmak istiyoruz. ‘O yatırıma karşısınız, buna karşısınız’ diye bir şey yok. Kimse kusura bakmasın. Elektrikte bir sıkıntı olduğunda vatandaş bize soracak. ‘Niye ondan, niye bundan yapmadın’ demeyecek. Bu yatırımları önümüzdeki üç, beş yılda hayata geçirmezsek yarın bir gün elektrik kesintileri başlayacak.”

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑