(Duyuru – 5 Temmuz 2016)

Ekoloji mücadelesine gönül vermiş yaşam savunucularını bir araya getiren Yaşam ve Dayanışma Yolcuları, ilk durak olarak 11 Temmuz’da Akkuyu’ya gidiyor

Ekoloji mücadelelere arasında köprüler kurmak ve mücadelelerin bir arşivini oluşturmak için yola çıkan Yaşam ve Dayanışma Yolcuları 11 Temmuz’da Akkuyu’ya gidiyor. Ekoloji seyyahları tarafından yapılan çağrı şöyle:

Merhaba, Yaşam ve Dayanışma Yolculuğumuz başlıyor!

İlk durağımız Mersin/Akkuyu. 11 Temmuz’da Akkuyu’da nükleer karşıtlarıyla birlikte kitlesel olarak nükleer yaşam ve dayanışma yolcularısantralleri protesto edeceğiz. “Nükleer Öldürür, Nükleere İsyan” diyeceğiz.

Akkuyu’dan sonra HESlerle, RESlerle, termik santrallerle, orman yangınları, maden ocakları ve endüstriyel atıklarla saldırıya uğrayan yaşam alanlarımızı ziyaret edeceğiz. Uğrak yerlerinde direnen yaşam savunucularıyla buluşarak, deneyimlerimizi aracısız, doğrudan, yüz yüze kuracağımız ilişkilerle birbirimize aktaracağız. Bir uğrak yerinde öğrendiklerimizi diğerine taşıyarak direnişler arasında köprüler kuracağız. Otobüsümüz bir örümceğin bilgeliğiyle ağır, özenli adımlarla ilerleyerek yaşam savunucuları arasında dostluklar, ağlar, köprüler kuracak. Yolculuk esnasında çekeceğimiz videolar, fotoğraflarla; yapacağımız basın açıklamaları, haber ve röportajlarla; dönüşümüzde yapacağımız paneller ve belgesellerle verilen mücadeleleri daha da görünür kılacağız. Ekoloji hareketlerinin doğrudan, canlı tanıklıklardan oluşmuş veri tabanını oluşturarak bilgi, pratik ve deneyimlerimizin kayıt altına alacağız.

Çantalarımızda çadırlarımız, kamp malzemelerimiz, kumanyalarımızla yola çıkıyoruz! Çok iyi biliyoruz ki otobüsümüz bir örümceğin bilgeliğiyle değil yalnızca, bir uğur böceğinin sevinç ve heyecanıyla, bir yaşam alanından diğerine uçarak direnişlerin rengini maviye boyayacak!

Akkuyu’dan sonra Akdeniz, Ege, Marmara ve Trakya üzerinden devam ederek İstanbul’da son bulacak olan yolculuğumuzun birinci güzergahını şu şekilde belirledik: Mersin/Akkuyu; Antalya/Manavgat’da Köprüçay, Alakır Vadisi, Kumluca; Antalya/Kaş; Köyceğiz/Yuvarlakçay; İzmir/Karaburun; İzmir/Efemçukuru; İzmir/ Ali Ağa; Manisa/Soma; Manisa/Yırca/Kozluören köyü; Bandırma/Erdek. Erdek’ten sonra Trakya yolculuğumuz başlayacak. Tekirdağ/Şarköy; Edirne/Uzunköprü; Kırklareli/Lüleburgaz; Tekirdağ/Çorlu; Kırklareli/İğneada; Kırklareli/Kıyıköy.

Birinci güzergah tamamlandıktan sonra bir müddet ara verip yolculuğumuzun ikinci ve son güzergahı için Karadeniz’e açılacağız. (İkinci güzergahımız için detaylar netleşince buradan duyuracağız)

(NOT: 1.Yaşam ve Dayanışma Yolculuğu hakkında ayrıntılı bilgi almak ve yolculuğa katılmak isteyen yaşam savunucuları yesildirenis@gmail.com adresinden bize ulaşabilirler)