(Diken – 7 Temmuz 2016)

Bartın’ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan termik santrale ek olarak yapılacak enerji iletim hattının orman içinden geçen 36.5 kilometrelik bölümünde ağaç katliamı yapıldı.

43 bin ağaç kesilecek

Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü, Amasra’da Hema Endüstri A.Ş. tarafından kurulması planlanan termik santralde üretilecek elektriği, Zonguldak’ın Çatalağzı Beldesi’ndeki termik santralden yararlanarak Türkiye’nin ‘enterkonnekte sistem’ine dahil etmeyi amaçlıyor.

amasra-agac

Fotoğraf: DHA

Bunun için 54 kilometrelik enerji iletim hattı kurulması planlanıyor.

Zonguldak’ın Kilimli ve Çaycuma ilçeleri ile Bartın ve Amasra ilçelerini kapsayan Zetes-Amasra TES (HEMA) Enerji İletim Hattı’nın 36.5 kilometresi orman içinden geçecek. 380 kilovat gerilimli hat için hazırlanan ÇED raporuna göre, 36.5 kilometrelik orman alanında 50 metrelik koridor açılacak ve yaklaşık 43 bin ağaç kesilecek.

amasra-agac3

2014’te yapımına başlanan enerji iletim hattı için söz konusu alanda karaçam, kızılçam, meşe, gürgen, sarıçam, kestane, ıhlamur, sahil çamı, sedir, kayın, söğüt, yalancı akasya türlerindeki ağaçların kesimi sürüyor. Amasra’nın Saraylı Köyü mevkisinde başlayan ağaç kesimi, Çatalağzı Değirmenyanı Mahallesi Koğanlık mevkisine kadar geldi.

Yeşil katliamına tepki gösteren mahalle sakinlerinden Mustafa Acar, “Kestane ağacı katliamıyla burası karşı karşıya. Devlet bu kestiği ağaçlar için ne gibi önlemler aldı bilmek istiyoruz. Kesilen ağaçlar genç ağaçlar. Kilometrelerce alanda ağaçlar kesilmiş” dedi.

İki yıllık mücadele

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, enerji iletim hattı için yapılacak ağaç katliamını durdurmak amacıyla geçen yıl topladıkları bin 378 imzayı Zonguldak Valiliği’ne teslim ettiklerini hatırlatarak şunları söyledi: “Enerji nakil hattı inşaatının termik santral ÇED sürecinin henüz tamamlanmadan başlatılması, 36.5 kilometre uzunluğundaki orman ekosistemi üzerinde geri dönülemeyecek zararlara yol açacaktır. Bu inşaat sırasında nihai raporda yazan 43 bin ağaçtan birkaç kat fazla ağaç kesimi olacaktır. Yaban hayvanlarının yaşam ortamının tahrip edilmesi ve toplumsal yaşamın zarar görmesi söz konusudur. İki yıldır mücadelemiz sürüyor. Termik santral yapılmadan ağaçlar kesildi. Direkler dikilmeye, kablolar çekilmeye başlandı. Henüz termik santral yapılacağı belli olmazken 43 bin ağacı kesiyorlar.”