(Rabia Yılmaz / BirGün – 9 Temmuz 2016)

Osmangazi Köprüsü, bayramda bedava olmasına rağmen ‘toplam garanti geçiş sayısını’ ancak geçti. Projenin 4 etabı için verilen 115 bin araçlık geçiş garantisiyle halkın cebini nasıl etkileyeceğini anlatmıştık

Günlük 40 bin araçlık geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü’nü bedava olmasına rağmen günde 87 bin 23 araç kullandı. Ancak, bayramdan sonra köprüden geçişin ücretli olması durumunda ortaya daha vahim bir tablo çıkacak. Geçiş garantisi verilen köprü ve otoyollardan yeterli araç geçmemesi durumunda köprünün parasını vatandaş ödemek zorunda kalacak. Bayramda ücretsiz kullanıma açılan Gebze- Orhangazi bölümü için günlük 40 bin, otoyolun toplam 4 etabı içinse günlük 115 bin araç geçişi Hazine tarafından garantilendi. Rakamların belirtilen araç sayısının altında kalması durumunda aradaki fark ‘Hazine’, yani ‘vatandaş’ tarafından ödenecek.

Osmangazi Köprü projesine yatırım olarak karşı çıkmadıklarını, ancak köprü ile otoyolun yapımında ve ihale sonrasında şartların değiştirilmesi ve yatırımcılara haksız kaynak aktarılması gibi temel sorunların olduğunu aktaran CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, BirGün’e şu değerlendirmede bulunmuştu: ”Bu yatırımların yapılması için, devlet bütçesinden hiçbir harcama yapılmadı. Yap-işlet-devret modeli ile bu harcamalar yapıldı. Bu da, bu yolu ve bu köprüyü kullanacak insanların, bundan sonra bu yatırımın bedelini ödeyeceği anlamına geliyor. Bu yatırımlar dolayısıyla gelecek nesillerin üzerine önemli yükler bindirildi. Yüksek geçiş ücretleri dolayısıyla köprü kullanılmadığı takdirde, minimum gelir garantisi verildiği için, aradaki fark Hazine tarafından yatırımcıya ödenecek. Bu da, kamu maliyetine önemli yükler getirme potansiyeli doğuruyor.”

Başka projelerde de aynı sıkıntı var
Halkın cebinden birilerine aktarılan projeler Osmangazi ile sınırlı değil. Mesela küçük yatırımlardan Zafer Havalimanı’nda 800 bin yolcuya garanti verildi, ama bunun onda biri kadar yolcu gelmedi. Şu an halihazırda yıllık 5-6 milyon avro, Zafer Havalimanı için ödeme yapılıyor.

Ama asıl turbun büyüğü heybede. Bir sürü büyük yatırım var; 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanalİstanbul, Avrasya Tüneli ve Sağlık Kentleri Projesi (Şehir Hastaneleri) gibi. Bunların hepsi yap-işlet-devret modeline göre yapıldı ve devasa garantiler verildi. Ayrıca enerji anlaşmalarını da katarsak, 130-140 milyar dolar verilmiş Hazine garantileri var. Uzmanlara göre bunlar, Türkiye ekonomisinin başına büyük yük olacak.

Fahiş fiyatlar geliyor
Bayram tatili boyunca ücretsiz olan Osmangazi Köprüsü’nden 11 Temmuz saat 07.00’den itibaren geçişler araç sınıflarına göre 62.10 TL’den başlayıp, 282.15 TL’ye kadar çıkacak. Ayrıca, köprü ile birlikte Gemlik’e kadar olan yolu da yapan Otoyol A.Ş. firması bu kısımlar için de ayrıca ücret alacak.