(KOS Medya – 9 Temmuz 2016)

Belgrat Ormanı, Kuzey Ormanları’nın eşsiz parçalarından biridir. İki büyük medeniyete başkentlik yapmış İstanbul’un varolma sebebidir. Şehir bu ormanlar sayesinde nefes alır, su içer. Belgrat Ormanı’na otoban ve havalimanı yapmakta olan AKP iktidarı, şimdi de tren hattı ve altına metro (Zekeriyaköy, Göktürk ve 3. havalimanı bağlantılı) yaparak ormanı öldürmekte, kurumuş bir dekora dönüştürmektedir.

Amaçları İstanbul’un kuzeyini tümden yapılaşmaya açmak, Kuzey Ormanları’nın Trakya ve Anadolu tarafında kalan parçalarını da bu beton şehrin “ihtiyaçlarına” kurban etmektir. Sadece iktidarda kalmak için yapılan bu kıyım, “deli” sayılan imparatorların bile aklının ucundan geçmemiştir.

Bizimle birlikte Belgrat, Çilingoz, Istranca, Fatih, Sakarya, İğneada, Polonezköy, Acarlar, Saray, Şile… tüm Kuzey Ormanları’nı savunmaya katılmalısın. Ağıt yakma zamanı değil. Sadece İstanbul’un kuzeyinde direnen ağaç sayısı 250 milyon. Kuzey Ormanları’nda milyarlarca ağaç her an yaşama kaynaklık ediyor. Seni düşürmeye çalıştıkları çaresizlik ve umutsuzluk tuzağına kapılma! Savunmaya katıl. Sana nefes olan doğanın parçası ol ‪#‎NefesOl‬

http://nefesol.kuzeyormanlari.org/