(Diken – 11 Temmuz 2016)

Uzmanların ‘yıkım projesi’ olarak nitelediği Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali’nin mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi incelemesi eylemlerle başladı.

Bilirkişi içeride, yurttaş dışarıda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının iptali için birçok sivil toplum örgütü ve çevrecilerin Danıştay 6’ncı İdare Mahkemesi’ne açtığı davanın ardından ilk kez 11 kişilik bilirkişi heyeti sahada inceleme yaptı.

akkuyu-protesto10

Fotoğraflar: DHA

Bilirkişi inceleme yaparken Mersin ve Silifke’den otobüslerle santralin bulunduğu alana gelen Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ile Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyesi yaklaşık 300 kişi üst aramasının ardından santral girişinin olduğu alana alındı. Jandarma geniş güvenlik önlemi alırken, eylemciler de “Nükleer santral istemiyoruz”, “Nükleere inat yaşasın hayat” sloganları attı.

akkuyu-protesto5

Yurttaşlar tüm itirazlara rağmen içeri alınmadı.

Santral kapısının önündeki asfalta yatan bir eylemci, boynuna‘Ölüm fermanı Akkuyu’ yazılı bir döviz astı. Bir süre yerde yatarak nükleer santrali protesto eden eylemci, “Nükleer ile ölmek istemiyorum” sloganları attı.

akkuyu-protesto8

Eylemciler adına açıklama yapan Suna Kılıççı şunları söyledi:“Akkuyu ÇED raporunda halkın itirazları dikkate alınmamıştır ve süreç şeffaf yürütülmediği için de ÇED raporunda görev alan kurumların görüşleri halktan gizlenmiştir. Akkuyu’da sahte imza atılmıştır. Akkuyu ÇED raporunun tarıma, turizme, balıkçılığa ve insan sağlığına vereceği zararlar kesinlikle incelenmemiştir. Bütün bu olumsuzlukları içeren davamızın keşfi için gelen heyetin bilimsel davranmasını, halkın taleplerine kulak vermesini, mahkemenin ÇED raporunu iptal etmesini talep ediyoruz.”

Atom Enerjisi Kurulu ÇED sürecine dikkat çekmişti

akkuyu-protesto4

Doğa savunucularının ve uzmanların tam bir ‘yıkım’ projesi olarak nitelendirdiği Akkuyu’daki nükleer santral projesi için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Şubat 2014’te hükümete teslim ettiği ancak ‘devlet sırrı‘ diye gizlenen raporda, projeye ilişkin dikkat çekici tespitler yer almaktaydı.

akkuyu-protesto3

Bu tespitler arasında ÇED sürecinin düzgün yürütülmediği belirtilerek, şunlar söylenmişti: “Akkuyu projesine ilişkin bilgi ve belgeler sistematik olarak halktan hatta mahkemelerden bile gizlendi. ÇED süreci kapsamında yapılan inceleme ve değerlendirme komisyonu (İDK) toplantılarına ait tutanaklar, sunulan kurum görüşleri için yapılan bilgi edinme başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından reddedildi. ÇED yönetmeliği kapsamında, ÇED raporlarının hazırlanması için proje sahibine özel format verildi. Ancak bu formatın bir standartı yok. Akkuyu projesi, ÇED raporunda entegre tesis olarak değerlendirilmedi. Atıkların kontrolü, iletim hatları, taş ocakları ÇED raporunda değerlendirilmedi.”

akkuyu-protesto2